Coraz częściej zauważasz na dachach domków jednorodzinnych ciemno-niebieskie płyty wyglądające jak baterie? To panele fotowoltaiczne, które coraz bardziej zyskują na popularności w Polsce. Ich widok coraz mniej nas dziwi, ale wzbudza w nas zainteresowanie. Fotowoltaika, bo to o niej mowa, to odnawialne źródło energii (OZE). Biorąc pod uwagę fakt, że w obecnych czasach niemalże wymaga się od nas korzystania z zielonej energii, warto dowiedzieć się jak przebiega produkcja prądu z fotowoltaiki, dlaczego jest bardziej ekologiczny i tańszy. Poniżej przedstawiamy zalety tej formy OZE, wskazówki jak wybrać profesjonalny serwis montujący, czy zainstalować ją na dachu poziomym, skośnym, a może na działce. Omawiamy też zmiany w prawie dot. prosumentów, które wejdą w życie od 1. kwietnia 2022 roku.

Fotowoltaika 2023 – jak działają panele i jak produkowany jest prąd?

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną jest zainwestowanie w instalacje fotowoltaiczne. Urządzenia tego typu opierają swoje działanie przede wszystkim o nowoczesne panele słoneczne, które częściej określane są jako panele fotowoltaiczne. Produkcja energii elektrycznej w takich panelach odbywa się w ten sposób, że napięcie powstaje za krzemową płytką, z której wybijane są elektrony podczas kontaktu z najmniejszymi cząsteczkami światła, czyli z fotonami.

Czy OZE w postaci paneli słonecznych się opłaca?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych często stawiana jest pod znakiem zapytania. Nie należy jednak się tutaj obawiać, że koszty przerosną przychody. Z biegiem czasu inwestycja nam się zwróci, a my będziemy cieszyć się zupełnie darmowym prądem. Fotowoltaika jest tym bardziej wydajna, im lepsze jest nasłonecznienie.

W naszym kraju jest ono na tak dużym poziomie, że ceny paneli fotowoltaicznych nie powinny odstraszać ponieważ szybko można sprawić, że poniesione koszty nam się zwrócą. W przypadku jednego domu czas zwrotu może wynosić 5, a w innym przypadku 10 lat. Tak czy inaczej jest to inwestycja, która z biegiem czasu musi przynosić zyski.

sunday 300x250 banner
  • Sunday
  • Programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze - tak
  • Kredytowanie - z RRSO 5,99%
    Montaż w ciągu 14 dni roboczych, profesjonalne doradztwo dla klienta indywidualnego, biznesowego, jak i rolników
polenergia fotowoltaika 300x250 banner
  • Polenergia
  • Programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze - tak
  • Kredytowanie - info u agenta
    Montaż nawet w 14 dni od podpisania umowy
    Pomontażowy audyt, pomoc w uzyskaniu dotacji i "gwarancja wydajności" na 25 lat

Montaż baterii słonecznych – jak przebiega? Co będzie czynić firma?

Przed przystąpieniem do instalacji systemu fotowoltaicznego, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest ocena stanu pokrycia dachu. Należy dokładnie sprawdzić całą powierzchnię, aby zidentyfikować punkty wymagające naprawy. Ponadto konieczne jest skupienie się na wszelkich problemach związanych z wilgocią lub infiltracjami i odpowiednio je usunąć. Aby uniknąć kosztów demontażu instalacji fotowoltaicznej w celu przeprowadzenia naprawy dachu, ważne jest zagwarantowanie okresu użytkowania dachu, który powinien wynosić co najmniej 20 lat, równego typowemu czasowi trwania instalacji fotowoltaicznej i finansowemu wsparciu ze strony rządu.

Piękna inżynier blond włosy - serwis instalacji fotowoltaicznejJeśli dach jest pokryty azbestem lub w jakimś stopniu zawiera azbest, montaż paneli fotowoltaicznych jest doskonałą okazją do przystąpienia do renowacji dachu, biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenie, jakie taki dach stwarza dla zdrowia ludzi. Ponadto ekspert musi ocenić wytrzymałość dachu na ciężar paneli i na uderzające w nie silne wiatry, dokonując przeglądu i odpowiednich obliczeń.

Panele słoneczne na dachach płaskich

Najpierw należy załadować panele fotowoltaiczne na dach, uważając, aby ich nie uszkodzić. Następnie określany jest kierunek wschód-zachód, wzdłuż którego będą mocowane metalowe wsporniki liniowe (ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub aluminiowej). Na nich będą instalowane panele, które należy zorientować w kierunku południowym.

Wiele rodzajów konstrukcji jest mocowanych poprzez wykonanie otworów w dachu i za pomocą kołków, ale istnieją również wstępnie zmontowane ramy, które można zamontować na płaskim dachu bez wiercenia, które się utrzymują dzięki swojemu balastowi.

W pierwszym przypadku trzeba nałożyć uszczelniacz wokół otworów, aby zapewnić wodoszczelną integralność i zapobiec przedostawaniu się wilgoci do budynku. Na koniec montuje się panele, które w związku z tym zostaną uniesione ponad dach, a następnie wykonuje odpowiednie połączenia elektryczne.

Ostatnim krokiem jest precyzyjna regulacja nachylenia paneli. Dla każdej szerokości geograficznej istnieje optymalna wartość, która pozwala zmaksymalizować promieniowanie słoneczne, a która w naszej szerokości geograficznej wynosi od 30 do 40 stopni.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym – jak przebiega?

Panele fotowoltaiczne mogą być mocowane do dachów skośnych, czyli na dachach zazwyczaj o kącie zbliżonym do idealnego, aby zmaksymalizować promieniowanie słoneczne za pomocą specjalnych metalowych ram, odpowiednio przyciętych na wymiar, które umożliwiają częściową lub całkowitą integrację z samym dachem. Podpory te gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa przed obciążeniem śniegiem i wiatrem oraz wysoką odporność na korozję pod wpływem czynników atmosferycznych.

Pierwsza faza montażu polega na zamocowaniu do dachu, za pomocą kołków rozporowych lub specjalnych wkładek, wsporników kotwiących i odpowiednich słupków, na których, po dokładnym uszczelnieniu otworów, zostanie zamontowana właściwa rama nośna panelu. W ten sposób można tworzyć tablice paneli składające się z jednego rzędu lub wielu sąsiednich rzędów. W tym drugim przypadku każdy rząd paneli zostanie połączony z poprzednim za pomocą odpowiedniego profilu łączącego. Na koniec zostaną wykonane połączenia elektryczne systemu.

Panele zintegrowane na dachach skośnych

System fotowoltaiczny może być również częściowo zintegrowany z dachem lub może zastąpić sam dach, czyli zostać „zintegrowany architektonicznie”, jak to mówią w żargonie. W tym przypadku, w pierwszej kolejności na „gołym” dachu układana jest podwójna powłoka hydroizolacyjna, na której następnie zostanie zamontowana rama nośna paneli fotowoltaicznych.

Jak zwykle, metalowe wsporniki są najpierw mocowane za pomocą kołków rozporowych lub specjalnych wkładek albo podobnych systemów o odpowiedniej wytrzymałości. Wsporniki te są następnie pokryte warstwą powłoki bitumicznej, aby uniknąć ewentualnej infiltracji śrub kotwiących. Słupki są następnie mocowane do wsporników, które będą podtrzymywać samą ramę.

Jako śruby zwykle stosuje się śruby ze stali nierdzewnej, które są odporne na niszczenie w czasie, ale zamiast tego można zastosować specjalne systemy blokujące, aby zagwarantować klientowi ochronę przed próbami kradzieży paneli.

Położenie paneli fotowoltaicznych

Ilość energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny zależy, przy zachowaniu wszystkich pozostałych czynników, od ustawienia paneli, czyli od orientacji i nachylenia ich powierzchni. Optymalna orientacja powierzchni panelu to taka z ekspozycją na 0 ° w kierunku południowym. Jeśli chodzi o kąt nachylenia, to na naszych szerokościach geograficznych wynosi on około 30° w stosunku do płaszczyzny poziomej. Jest to sytuacja idealna, która w związku z tym jest uważana za „przypadek standardowy” i idealny, jeśli to jest oczywiście możliwe do uzyskania (dotyczy to zwykle systemów na ziemi, na płaskim dachu itp.).

W innych przypadkach, jak np. dachów skośnych lub istniejących wcześniej szklarni rolniczych, nie ma możliwości zainstalowania modułów w optymalnej pozycji i należy iść na kompromisy. W każdym razie pozycjonowanie z orientacją południowo-wschodnią, południowo-zachodnią, wschodnią lub zachodnią oraz z nachyleniem od 0° do 60° nadal pozwala na gromadzenie dużego procentu promieniowania słonecznego (70% -80%).

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Rosnąca cena węgla (ekogroszku) – ile zapłacimy za tonę w 2022/2023 roku?

Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy serwis i firmę fotowoltaiczną?

Kiedy chcemy zainstalować baterie słoneczne, najlepiej szczegółowo zapoznać się z ofertami różnych firm, które się w tym specjalizują. Przeglądanie i porównywanie ofert na stronach internetowych, szukanie opinii innych ludzi jest bardzo ważne, żeby wybrać dokładnie to, czego potrzebujemy. Serwis, który cieszy się wysokim zaufaniem, będzie lepszy. Instalacja fotowoltaiczna może być bardzo opłacalna, jeśli tylko wybierzemy renomowanych specjalistów, najlepiej z certyfikatami.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dwie rzeczy. Pierwsza to sposób opłaty usługi. Dogodne raty mogą być dużą zaletą, jeśli nie chcemy lub nie możemy wpłacić całości od razu. Druga sprawa to obsługa i koszty z nią związane. Często lepiej jest dać wolną rękę ludziom, którzy znają się na rzeczy. Pamiętajmy, żeby uważnie zapoznać się z cennikami i skorzystać z wyceny u paru dostawców.

Profesjonalny serwis instalacji fotowoltaicznej to taki, który wykorzystuje odpowiednią technologię, a oprócz instalacji oferuje wymianę uszkodzonych elementów i okresowe przeglądy. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania też bywa pomocna.

Zaletą paneli jest spora oszczędność pieniędzy oraz świadomość, że jest to element dbania o środowisko. Żeby służyły jak najdłużej, warto wybrać najlepszy serwis paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj też: Historia fotowoltaiki i ciekawostki – mało znane fakty nt. energii słonecznej i produkty

Zmiany w prawie w roku 2022 dotyczące dofinansowania do fotowoltaiki

Jeśli teraz planujesz zainstalować system fotowoltaiczny, szkoda, jeśli nie wykonasz tego do końca marca 2021 roku. Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku, spowodują, że stracisz szansę na znaczne dofinansowanie. Branża fotowoltaiczna w ostatnich latach cieszy się jednak ogromną popularnością. Tak wielką, że o wiele szybciej prosumenci doszli do limitu 5 gigawatów, którego osiągnięcie przewidywano do 2035 roku. Jest to moc pochodząca z fotowoltaiki, uzyskana przez przedsiębiorczych Polaków.

Rządowy program „Mój Prąd 4.0” wspomógł przedsiębiorczość obywateli. By teraz uspokoić obecną sytuację Ministerstwo Klimatu, którego wiceszefem jest Ireneusz Zyska, postanowiło wprowadzić rewolucyjne oraz niekorzystne zmiany dla indywidualnych posiadaczy paneli fotowoltaicznych.

Wszystko wskazuje na to, że nastąpił koniec boomu na popularne źródło odnawialnej energii – panele fotowoltaiczne. Faktyczne wyhamowanie, zwłaszcza wśród gospodarstw prywatnych, nastąpiło z początkiem nowego roku.

Przeczytaj też: Program “Czyste Powietrze” 2022 – warunki dofinansowania, wniosek PDF

System upustów dla nowych prosumentów zniesiony – ile będzie kosztował wykup energii?

Do końca 2021 roku obowiązywał system opustów, co oznacza, że posiadacze paneli fotowoltaicznych, nadwyżkę energii mogli zwrócić do sieci, a następnie wykorzystać 80% tej energii w dogodnym dla siebie czasie. Tym samym inwestycja o koszcie np. 20 tys. zł mogła zwrócić się po około 8 latach. Obecnie nadwyżka ma być sprzedawana firmom w cenach hurtowych, a sami prosumenci będą dokupować brakującej energii. Opcja atrakcyjnego rozliczenia barterowego zniknie.
Zmiany w przepisach spowodowały, że fotowoltaika będzie szła w kierunku biznesowym, a nie w kierunku indywidualnego klienta.

Gospodarstwa, które uruchomiły panele słoneczne jeszcze w marcu 2022 roku obowiązują wciąż stare zasady rozliczania z dostawcą energii, a system opustów został zachowany jeszcze przez najbliższe 15 lat.

Przeczytaj też: Kredyt na instalację fotowoltaiczną 2022 – pożyczka na fotowoltaikę i OZE – oferta i zalety

6 korzyści z użytkowania paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii w Polsce stają się już koniecznością. To jeden z wielu czynników, który niejako zmusza nas do zdecydowania się na panele fotowoltaiczne. Posiadają one wiele zalet, dzięki którym zyskuje nie tylko środowisko, ale również my sami. Jakie plusy niesie za sobą fotowoltaika zarówno dla prywatnych osób jak i firm?

  1. Ekologia – decydując się na panele słoneczne produkujemy energię ze słońca, dzięki temu wytwarzana jest energia odnawialna. Fotowoltaika to rozwiązanie, które nie emituje zanieczyszczeń czy innych toksycznych substancji. Sami zatem znacząco możemy przyczynić się do ochrony środowiska.
  2. Oszczędności – ta kwestia dotyczy naszego portfela na co dzień i z pewnością przypadnie do gustu każdemu bez wyjątku – to znaczące oszczędności na rachunkach za prąd. Wyjaśniałoby to skąd bierze się tak duża popularność na montaż fotowoltaiki. Owszem, na początku musimy liczyć się z dość wysokimi kosztami. Warto jednak dodać, że owa inwestycja się zwraca. Po jakim okresie? Znajdziemy różne dane na ten temat.
    Najczęściej mowa tu o 8 choć inne źródła mówią nawet o kilkunastu latach. Przy tym należy dodać, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi 25-30 lat. Tym bardziej należy się zainteresować tym tematem biorąc pod uwagę wzrost cen za energię elektryczną. Ta z roku na rok notuje zwyżki. By maksymalnie je obniżyć, a nawet zniwelować do zera, wystarczy zdecydować się na fotowoltaikę.
  3. Montaż – mając na myśli montaż paneli fotowoltaicznych chcemy przekazać to, iż możemy je zainstalować na dachach płaskich, ale również skośnych. Możliwe jest to także na elewacjach budynków czy na gruncie. Zresztą możliwości w tej kwestii mamy naprawdę sporo, a to wszystko zawdzięczamy budowie paneli. Oczywiście jedynym warunkiem jaki należy spełnić w każdym z powyższych przypadków jest odpowiedni dostęp do promieni słonecznych.
  4. System bezobsługowy, trwały i odporny – skoro już wspomnieliśmy o budowie paneli to warto zaznaczyć, że są one wykonane z trwałych materiałów. Dzięki temu są one odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie straszny im deszcz, a nawet grad. Po ich montażu należy zadbać jedynie o to, by były one czyste i cały czas znajdowały się w widocznym miejscu.
    Kiedy panele zainstalowane są na gruncie, należy systematycznie kosić trawę. Co do ich czyszczenia, to w tym przypadku warto postawić na profesjonalną firmę, która posiada w tym temacie doświadczenie i odpowiednie specyfiki.
  5. Idealne wykorzystanie energii – fotowoltaika w Polsce to temat, który cały czas się rozwija mimo pewnych zmian w systemie dofinansowania. To samo możemy powiedzieć o systemach fotowoltaicznych. Pozwalają nam one na gromadzeniu energii, by wykorzystać ją w późniejszym czasie, gdy będziemy jej potrzebowali. Warto tu dodać, że możemy zdecydować się także na drugą opcję – sprzedaż energii. Wielu klientów jest tym zachwyconych, iż mogą nie tylko zmniejszyć wysokość rachunków, ale dodatkowo zarobić.
  6. Niezależność energetyczna – posiadając panele słoneczne możemy zupełnie zapomnieć o nerwach jakie niesie za sobą informacja z podwyżką cen prądu. Niestraszne będą także dla nas przerwy w dostawach energii. A to już z pewnością jest niezwykle ważną kwestią dla dużych zakładów produkcyjnych, firm czy magazynów.

Jak widać po powyższych korzyściach, fotowoltaika to idealne rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Oczywiście chcemy dbać o środowisko, ale jednocześnie musimy dbać o własne finanse. Na szczęście panele fotowoltaiczne dają nam możliwość sporych oszczędności, a nawet zarobku. To absolutnie powinno nas przekonać do instalacji tej przyjaznej dla środowiska technologii.

sunday 300x250 banner
  • Sunday
  • Programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze - tak
  • Kredytowanie - z RRSO 5,99%
    Montaż w ciągu 14 dni roboczych, profesjonalne doradztwo dla klienta indywidualnego, biznesowego, jak i rolników
polenergia fotowoltaika 300x250 banner
  • Polenergia
  • Programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze - tak
  • Kredytowanie - info u agenta
    Montaż nawet w 14 dni od podpisania umowy
    Pomontażowy audyt, pomoc w uzyskaniu dotacji i "gwarancja wydajności" na 25 lat

Przeczytaj też: Dom autonomiczny zarabiający na siebie – własna studnia, energia ze słońca

Jaka działka dla farmy fotowoltaicznej? Panele na gruncie

Jeśli posiadasz nieużytek rolny lub sam nie wiesz co zrobić ze swoją działką rolną to doskonałym rozwiązaniem może okazać budowa na niej farmy fotowoltaicznej lub po prostu dzierżawa takiej działki i czerpanie z niej określonych dochodów, w postaci czynszu dzierżawnego. Na rynku jest wiele firm wyszukujących odpowiednie działki i chętnie płacą za nie naprawdę duże pieniądze.

Farma fotowoltaiczna na polu - energia ze słońcaFarma fotowoltaiczna to przede wszystkim duża powierzchnia, zatem działka powinna mieć przynajmniej 2 hektary powierzchni lub więcej. Co istotne działka powinna posiadać odpowiednie nasłonecznienie, a więc nie mogą w jej sąsiedztwie znajdować się inne obiekty budowlane, drzewa czy krzewy powodujące jej zacienienie. Optymalnie jest aby działka przede wszystkim:

  • była płaska lub lekko nachylona w kierunku południowym,
  • nie była zalewana przez okoliczne strumienie czy rzeki.

Istotne w całej operacji z tym związanej, aby posiadała także:

  • niską klasę gruntu, związaną z wydaniem odpowiednich pozwoleń oraz
  • w miarę możliwości drogę dojazdową dla odpowiednich służb związanych z dozorem czy konserwacją farm fotowoltaicznych.

Umowa dzierżawy na farmę fotowoltaiczną jest zawierana najczęściej na okres 29 lat, pozwalając w ten sposób zapewnić stabilność związaną z daną inwestycją dla obu stron kontraktu.

Przeczytaj też: Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – ulgi dla rolników, OZE na wsi – zamów bezpłatną wycenę!

Fotowoltaika na dachu lub gruncie 2023 – montaż, opłacalność, za i przeciw – podsumowanie

Panele fotowoltaiczne dają nam sporo możliwości. Pomimo dużych kosztów na początku jest to opłacalna inwestycja. Zwraca się niezwykle szybko, a do tego należy wspomnieć o dofinansowaniach. Poza tym wszystkim należy pamiętać jeszcze o wyborze sprawdzonej i rzetelnej firmy, która zajmie się montażem paneli słonecznych. W Polsce takich firm jest naprawdę dużo. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie wybór specjalistów z polecenia rodziny czy znajomych. W każdym z innych przypadków należy zweryfikować opinie na ich temat w Internecie czy sprawdzić aktualny ranking firm fotowoltaicznych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy doświadczonych fachowców.

Ogólnie rzecz biorąc fotowoltaika to prawie same korzyści. Dzięki zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej można sprawić, że będziemy produkować na dachu naszego domu tak duże ilości energii elektrycznej, że wystarczy jej na pokrycie zapotrzebowania dla całego obiektu. W takie instalacje często inwestują również przedsiębiorcy, którzy dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom są w stanie wpływać na wydatki firmy.

Przeczytaj teżOgrzewanie domu za darmo – czy to możliwe? Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką

4.2/5 - (4 votes)