Jeśli właśnie rozważasz otwarcie własnej działalności gospodarczej, powinieneś przede wszystkim wiedzieć, na jaki rodzaj podatku się zdecydować. Przez pierwszy okres obejmują Cię także ulgi z tytułu prowadzenia jednoosobowej firmy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, który podatek będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. Do wyboru, w zależności od rodzaju działalności lub wysokości osiąganych przychodów do wyboru jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt lub karta podatkowa. Poniżej opisujemy każdy z tych podatków dochodowych.
Opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych
Jeśli będziesz chciał skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, powinieneś wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych. Przy tego rodzaju opodatkowaniu dochodem jest różnica pomiędzy przychodami, które osiągnęła firma a kosztami uzyskania przychodu. Obowiązuje Cię wówczas [i]podatek dochodowy od osób fizycznych[/i] oraz musisz również dotrzymać obowiązku:
- prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.
Podatek na zasadach ogólnych wynosi odpowiednio 17% lub 32%. Gdy zdecydujesz się na ten podatek, w ciągu roku podatkowego powinieneś:
- Prowadzić w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ewidencję wszystkich zdarzeń gospodarczych, takich jak na przykład zakupy i sprzedaż.
- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT nakłada na Ciebie obowiązek ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu. Są one określone przez artykuły 22 i 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT. Dokładną treść ustawy, która określa wszystkie warunki możesz znaleźć w dzienniku ustaw.
- Na początku (1 stycznia) oraz na końcu każdego roku podatkowego przedsiębiorca jednoosobowej działalności musi sporządzać spis z natury.
- Prowadzić ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych, wartości prawnych i wyposażenia.
- Jeśli zatrudniasz pracowników, a Twoja działalność gospodarcza nie ogranicza się do jednej osoby, czyli Ciebie, musisz prowadzić dla każdego z pracowników imienne karty przychodu.
Gdy rozliczasz się z fiskusem kwartalnie lub miesięcznie i w okresie tym nie uzyskałeś dochodów, nie będziesz musiał płacić podatku.
UWAGA! Przedsiębiorca sam ustala, czy będzie wpłacał zaliczki na podatek dochodowy w miesięcznych rozliczeniach czy kwartalnych.
Gdy podejrzewasz, że Twoja płynność finansowa może być bardzo różna, to znaczy, raz będziesz miał więcej dochodu, a raz mniej, korzystniejszym dla Ciebie wyborem będą rozliczenia kwartalne. Dzięki temu przerzucisz niektóre koszty inwestycyjne na inny kwartał, a jeśli dotyczy Ciebie VAT, będziesz go również mógł zaksięgować w kolejnym kwartale. Pamiętaj również, że jeśli przychody Twojej firmy będą większe niż 85 528 zł, wówczas obowiązuje Cię podatek w wysokości 32%.
Przeczytaj też: Kredyt kupiecki – czym jest i jaki jest jego koszt? Korzyści i limity
Podatek liniowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Podatek liniowy ma równą stawkę wynoszącą 19%. Podobnie jak w przypadku podatku dochodowego na zasadach ogólnych, jeśli Twoja firma nie uzyskała dochodów nie musisz płacić podatku. Ponadto, taka forma opodatkowania oznacza dla przedsiębiorcy, że jeśli nawet jego dochody zostaną przekroczone o kwotę 85 528 zł, wówczas jego stawka i tak nie wzrasta. Daje to podatkowi liniowemu przewagę nad podatkiem na zasadach ogólnych, w którym to stawka wzrasta w zależności od dochodu firmy.
Gdy zdecydowałeś się na podatek liniowy, nie możesz łączyć prowadzenia firmy z dochodami pochodzącymi z innych źródeł, takich jak:
- Dochody z umów o pracę.
- Dochody z rent i emerytur.
- Przychodów z działalności, którą dodatkowo prowadzisz, a która jest opodatkowana na zasadach ogólnych.
Gdy korzystasz z tego rodzaju opodatkowania i rozliczenie z tytułu prowadzenia działalności jest rozliczane odrębnie od innych dochodów, tracisz możliwość:
- wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem,
- nie rozliczysz się wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem,
- nie uzyskasz ulg podatkowych.
Przeczytaj też: Faktoring online – ranking firm faktoringowych 2022 – bez i z regresem
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Kolejną możliwością, jaką masz do wyboru jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który pozwala na prowadzenie uproszczonej księgowości, w której nie wykazuje się kosztów. Przedsiębiorca jest natomiast zobowiązany do:
- przechowywania dowodu zakupów,
- prowadzenia ewidencji przychodów,
- wykazu środków trwałych.
Od przychodu można odjąć niemalże wszystkie ulgi, które przysługują w podatku PIT, takie jak na przykład składki ZUS.
Dnia 1. stycznia 2021 roku zostały wprowadzone korzystne zmiany w ryczałcie. Zwiększony został limit przychodów, do którego przedsiębiorcy mogą skorzystać z ryczałtu. Wynosi on 9 030 600 złotych, czyli 2 mln euro.
Pojawiła się też nowa stawka dla programistów i fotografów, która wynosi obecnie 15%, zaś dla pozostałych wolnych zawodów obniżono wysokość stawki z 20% do 17%. Pamiętaj, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie pozwala na obniżenie opodatkowania przy pomocy kosztów, z tytułu prowadzenia działalności.
Przeczytaj też: Nierejestrowana działalność gospodarcza 2022 – dla kogo? Limit przychodu, wystawianie faktur, prawa klienta, PIT
Wysokość tego podatku zależy wyłącznie od dochodów i nie ma możliwości, aby faktury zakupowe wrzucić w koszta prowadzenia działalności. Jak kształtują się stawki? Poniżej znajdziesz zestawienie:
- 17% dla wolnych zawodów,
- 15% (głównie dla usług),
- 10% dla przychodów ze świadczenia usług kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek,
- 8,5% dla przychodów do kwoty 100 000 złotych, oraz 12,5% dla przychodów od nadwyżki ponad 100 000 (pełen spis według klasyfikacji PKWUiU na stronach rządowych informacji podatkowej).
Oprócz tego, obowiązują także stawki: 5,5%, 3% i 2%.
Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie skorzystają przedsiębiorcy zajmujący się oferowaniem usług prawnych, usług rachunkowo-księgowych i podatkowych oraz pośrednicy w hurtowej sprzedaży maszyn, urządzeń przemysłowych, chemikaliów, rud oraz metalu.
Przeczytaj też: Przekazanie majątku – 3 sposoby
Karta podatkowa 2022 – dla jakich działalności?
Karta podatkowa dotyczy działalności usługowej i wytwórczo-usługowej. Obejmuje działalność usługową w zakresie:
- Handlu detalicznego żywnością i napojami z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, wyrobami tytoniowymi i kwiatami.
- Handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi, z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi koncesjonowanymi oraz z wyłączeniem handlu: paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi, motocyklami.
- Gastronomii (nie dotyczy tych, którzy sprzedają alkohol powyżej 1,5%) i sprzedaży posiłków w mieszkaniach.
- Dla usług transportowych z użyciem jednego pojazdu.
- Dla usług rozrywkowych.
- Dla usług w zakresie ochrony zdrowia oraz w zakresie opieki domowej nad osobami chorymi.
- Dla usług weterynaryjnych świadczonych przez lekarzy weterynarii.
- W zakresie opieki domowej nad dziećmi oraz w zakresie świadczenia usług edukacyjnych na godziny.
Gdy decydujesz się na kartę podatkową i jesteś w małżeństwie, Twój współmałżonek nie może prowadzić własnej działalności w tym samym zakresie. Nie możesz również wytwarzać żadnych rzeczy objętych akcyzą oraz prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego 2022 a dieta
VAT a rodzaj opodatkowania
Podatek od wartości dodanej (VAT) to kwestia zupełnie niezależna od formy opodatkowania dochodu. O tym czy powinniśmy być vat-owcami decydują inne przepisy. Możemy jednak rozważyć wpływ oferowania usług z VAT-em na dochody. Gdy rozliczasz się na zasadach ogólnych lub na podstawie podatku liniowego, a będziesz vat-owcem, wówczas wyższe koszty VAT spowodują to, że dochody będą niższe, a co za tym idzie, Ty zapłacisz mniejszy podatek.
W przypadku ryczałtu i karty podatkowej zapłacisz większy podatek. Możesz dotrzeć do granicy, powyżej której jesteś zwolniony z rozliczenia, ale na dobrą sprawę nikt Ci tego nie zagwarantuje i musisz z pomocą księgowego wyliczyć czy taki sposób opodatkowania może w Twoim przypadku zdać egzamin.
VAT rozliczamy kwartalnie lub miesięcznie. Wybór odpowiedniego podatku dochodowego zależy od Ciebie, ale tak, jak zapewne zauważyłeś, są nakładane na Ciebie również różne ograniczenia. Nawet jeśli z Twojej perspektywy dana forma będzie korzystna, nie oznacza to, że Twoja działalność jest uwzględniona w przepisach, które obowiązują odnośnie konkretnej formy opodatkowania.
Zostaw komentarz