Finax to innowacyjne rozwiązanie finansowe, które umożliwia stworzenie zdywersyfikowanego portfela akcji i obligacji. Jest to idealne wyjście dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć inwestycje w trudnym czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią. To proste narzędzie, które umożliwi budowanie oszczędności bez ponoszenia znacznego rynka dzięki pasywnym inwestycjom w ETF. Czym dokładnie jest Finax i czy warto zapłacić jednorazowo raz na rok 1% + VAT (20% na Słowacji – bo stąd jest firma), by kupić finansowe instrumenty? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące fintechu, który umożliwia inwestowanie z robodoradcą. Na czym polega obecny rabat?

Finax – co to jest? Aktualne zniżki

Finax to pochodzący ze Słowacji dom maklerski, który oferuje pasywne inwestycje z robodoradcą. Firma swe działanie opiera na założeniu, że zarządzanie funduszami powinno być bardzo proste i tanie. Finax – inteligentne inwestowanie opiera się na pasywnym zarządzaniu funduszami ETF (z ang. Exchange Traded Fund – wiernie odwzorowywujące wskazany indeks) – złożonymi z akcji i obligacji.

Finax - kalkulator inwestycji ETF - robodoradca

Źródło: materiały Finax.eu

W Polsce pasywne inwestycje w postaci ETF-ów wciąż są nowością, jednak na rynku światowym osiągnęły już znaczną popularność. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są one prostsze w obsłudze, a jednocześnie wiążą się z mniejszym ryzykiem strat.

Dodatkowo robodoradca na podstawie profilu inwestycyjnego użytkownika, pomaga mu dobrać najkorzystniejszą strategię inwestowania. Warto pamiętać, że Finax dedykowany jest głównie klientom, którzy planują długoterminowe inwestycje, co pozwala na uzyskanie najlepszych wyników.

Zarejestruj się w Finax!

Zniżka za przeniesienie inwestycji i bonus za polecenie znajomego

Obecnie w Finax oferuje atrakcyjną zniżkę osobom, które są już inwestorami i które zdecydują się przenieść swoją inwestycję do brokera. 10% inwestycji będzie zarządzane bez opłat przez najbliższe 5 lat.

Zyskać mogą także osoby, które zaproszą do inwestowania swoich znajomych. Można dzięki temu obniżyć roczne koszty zarządzania swoim kapitałem. W zamian można otrzymać prawo do zwolnienia z opłaty za zarządzanie pewną częścią kapitału. Tyle samo zyskujesz polecający, jak i polecany. Kwota kapitału zwolnionego z opłaty 1% + VAT w skali roku zależy od wpłaty osoby polecanej, czyli naszego znajomego. Korzyści obrazuje tabela:

Standardowe zniżki za zaproszenie znajomego

Wartość aktywów zarządzanych przez Finax za darmo

Wysokość pierwszej wpłaty Twojego znajomegoKwota Twojej inwestycji zwolniona z opłat przez 5 latKwota inwestycji Twojego znajomego zwolniona z opłat przez 5 lat
20 – 24.999 euro500 euro500 euro
25.000 – 99.999 euro2000 euro2000 euro
powyżej 100.000 euro10000 euro10000 euro

Warunkiem dodatkowym jest również wysłanie zaproszeń poprzez aplikację mobilną Finax. Wszystkie zniżki w słowackiej firmie można łączyć, o czym firma pisze na swojej stronie www.

Skorzystaj ze zniżek w Finax!

Jak to działa? Rejestracja i opłaty w Finax

Wszystkie operacje i działania odbywają się za pomocą strony internetowej www.finax.eu. Mimo że jest to słowacka firma, to wszystkie funkcje, tak samo, jak pomoc i doradztwo dostępne są w języku polskim, a sama obsługa konta jest niezwykle prosta. Pieniądze, które wpłacimy objęte są gwarancją słowackiego banku centralnego w kwocie do 50 tysięcy euro.

Opłaty w Finax nie są wysokie, a jedyne koszty, jakie się ponosi to 1% + VAT od wartości zarządzanego majątku w skali roku. Łącznie jest to 1,20% brutto – słowacki VAT wynosi 20%). Firma nie pobiera żadnych dodatkowych prowizji za wypłatę środków, czy wykonywane operacje.

Jak dokonać inwestycji w ETF?

Proces rejestracji i wybrania odpowiedniej strategii nie jest skomplikowany od strony technicznej. Główną trudnością i wyzwaniem jest jak zawsze edukacja, o którą powinniśmy zadbać przed przystąpieniem do inwestowania. Żeby rozpocząć przygodę z Finax, należy kolejno:

  1. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową www.finax.eu, a następnie kliknąć niebieski przycisk „Zacznij”.
  2. Następnie do wyboru są dwie opcje: samodzielne inwestowanie, które zalecane jest tylko osobom, które posiadają już znaczne doświadczenie w tym zakresie lub inwestowanie z robodoradcą. W pierwszym przypadku należy samodzielnie ustawić swój portfel, a wybierając drugą opcję, należy wybrać „stwórz plan”.
  3. Następnie ustala się parametry inwestycji, a na koniec tworzy się swoje konto, wybierając login i hasło i podając dane niezbędne do sporządzenia umowy, którą należy zatwierdzić, aby rozpocząć inwestowanie z Finax.

Przeczytaj też: Fundusze ETF – co to jest? 8 zalet inwestowania w Exchange Traded Funds

Wybór strategii inwestycyjnej – zasady inwestowania

Jak zostało wspomniane wcześniej, Finax umożliwia samodzielne stworzenie strategii inwestycyjnej. Wybierając wariant samodzielny warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że szanse na zyski będą większe, a ryzyko strat zostanie zminimalizowane. Inwestycje należy przeprowadzać:

  • w prosty sposób,
  • bez zbędnych emocji,
  • długoterminowo,
  • regularnie,
  • optymalizując ryzyko.

Drugą możliwością jest korzystanie z pomocy robodoradcy. W takim przypadku cała strategia zostanie opracowana przez odpowiednie algorytmy, które dopasują portfel do zakładanych celów oraz możliwości finansowych. To właśnie dzięki robodoradcy ten sposób inwestowania dostępny jest dla każdego, nawet osób, które nie mają pojęcia, czym są akcje, obligacje skarbowe lub korporacyjne, czy jakimi prawami rządzi się rynek.

Tworzenie strategii inwestycyjnej z robodoradcą w Finax - kwestionariusz

Przeczytaj też: Karta Revolut – co to jest? Działanie, prowizje, logowanie, kontakt, opinie

Tworzenie planu inwestycyjnego z robodoradcą

Osoby, które chcą, aby portfel inwestycyjny został automatycznie stworzony, muszą odpowiedzieć na kilka pytań, które umożliwią optymalne dopasowanie portfela do indywidualnych potrzeb i zmieniającego się rynku. W pierwszej kolejności należy określić cel inwestycji (emerytura, stworzenie rezerwy finansowej, oszczędzanie na przyszłość dzieci itp.).

Na tym etapie pojawiają się pierwsze udogodnienia np. wybierając oszczędzanie dla dzieci, można stworzyć kilka kont i każde nazwać ich imieniem. Następnie należy określić czas inwestycji oraz walutę, w której będą wyświetlały się zgromadzone środki.

Kolejnym krokiem jest określenie wysokości pierwszej wpłaty oraz wpłat miesięcznych i podanie podstawowych informacji na temat swoich zarobków. Ostatnim krokiem jest określenie stosunku klienta do ryzyka.

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania zostanie zaprezentowana propozycja planu inwestycyjnego, który można dowolnie zmienić. Wyświetlone zostaną również prognozy zysków oraz sugerowane wartości np. miesięcznej wpłaty, które pomogą osiągnąć lepsze wyniki. Dodatkowo pokazane jest ile procentowo środków zostanie zainwestowana w akcje, a ile w obligacje. Należy pamiętać, że stosunek ten może się zmienić w wyniku rebalancing, czyli automatycznego dopasowania portfela w zależności od zmian zachodzących na rynku.

Przeczytaj też: Waluta cyfrowa – co to jest technologia blockchain?

Finax - zaproponowany plan inwestycyjny - dla kwoty 10 tys. złotych - na 20 lat

Zaproponowany plan inwestycyjny – dla kwoty 10 tys. złotych na 20 lat – skłonność do ryzyka średnia

Rebalancing portfela w Finax – co to znaczy?

Rebalancing ma na celu utrzymanie równowagi inwestycji i dopasowanie jej do:

  • aktualnych trendów,
  • cen – chociażby wg współczynników P/E, skali Josepha Piotroskiego,
  • założonego ryzyka inwestycji oraz
  • stopnia ekspozycji na konkretne aktywa.

Proces ten polega na dopasowaniu udziałów w portfelu do początkowych założeń inwestora.

Zarejestruj się w Finax!

Rebalancing motywowany jest faktem, że ceny akcji zmieniają się szybciej niż obligacji. Dlatego czasem konieczna jest sprzedaż aktywów o większej wadze i zakup tych niższej klasy, co przywraca początkowe założenia inwestycji. Oznacza to, że jeśli na początku inwestycji proporcje akcji do obligacji wynoszą 50:50, to na skutek rebalancingu stosunek ten może ulec zmianie i wynosić np. 60:40.

Rebalancing pozwala na utrzymanie ryzyka na akceptowalnym dla użytkownika poziomie, a jednocześnie daje szansę na zyski. W przypadku niedostosowania portfela do zmieniającego się rynku oraz cen, inwestycja staje się zbyt ryzykowna lub przesadnie konserwatywna w stosunku do pierwotnych założeń.

Przeczytaj też: Bezpieczny portfel inwestycyjny w 2022 roku – dywersyfikacja w postaci kruszców, obligacji czy antyków?

Finax – czy to bezpieczne?

Finax zarejestrowany jest na Słowacji i tam też nadzorowany jest przez Narodowy Bank Słowacki. To oznacza, że zabezpieczenia pieniędzy również są słowackie, a są one korzystniejsze dla klientów niż polskie. Środki klientów zabezpieczone są do kwoty 50 000 euro, na wypadek gdyby ETF-y kupowane przez Finax zbankrutowały.

Dodatkowo prawo wymaga (jak od wszystkich domów maklerskich), aby majątek firmy był rozdzielony od majątku użytkowników, a więc gdyby firma zbankrutowała, to środki klientów byłyby chronione. Z tego względu Finax posiada osobne konto, na które wpłacane są środki klientów, a za nie dokonywane inwestycje.

W przypadku upadku firmy zarządzanie środkami przejąłby tymczasowy administrator, a klienci mogliby zażądać sprzedaży papierów wartościowych (ETF) w celu odzyskania zgromadzonych środków.

Przeczytaj też: Konsensus rynkowy – co to jest? Kto tworzy nastroje na giełdzie i jaką spełniają one rolę?

Wonga banner - 750

UWAGA!

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

3.9/5 - (58 votes)