Wystawianie faktur VAT do tej pory było zarezerwowane jedynie dla przedsiębiorców — dużych firm czy osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Często jednak jako osoby prywatne np. wykonawcy usług, freelancerzy czy specjaliści chcemy współpracować niezobowiązująco z dużymi firmami czy markami wykonując pojedyncze zlecenia. W takim wypadku często wymagane jest wystawienie faktury i jest to wymogiem współpracy. Na pomoc w takiej sytuacji, poza inkubatorami przedsiębiorczości, przychodzi nam portal Useme.eu, który oferuje pomoc w jednorazowym wystawieniu faktury za wykonane usługi. Czym jest zatem wystawienie FV z Useme, jak działa i jakie daje korzyści? Kto może skorzystać z osobowości prawnej tego serwisu?

Czym jest wystawienie faktury VAT z Useme?

Usługa wystawiania faktury VAT z Useme jest jedyną tego typu usługą dostępną na rynku komercyjnie. Jest to możliwość wystawiania faktury, będąc osobą prywatną przy pośrednictwie portalu dla freelancerów. Useme ogólnie jest portalem na którym znajdują się ogłoszenia i zlecenia dla freelancerów łączącym wykonawców i usługodawców. Swoim użytkownikom — osobom posiadającym konto, oferuje możliwość wystawienia faktury firmom i osobom prywatnym, które zleciły daną pracę.

Co ważne, FV na tym portalu mogą wystawić wszyscy, niezależnie od tego czy zlecenie odbywało się przy użyciu Useme.

wystawianie faktury klientowi w Useme eu - zrzut ekranuSamo wystawienie FV polega na przekazaniu danych zleceniodawcy portalowi. Ten następnie w naszym imieniu wystawia FV firmie, która otrzymuje dokumenty i opłaca ją.

Następnie portal po potrąceniu swojej prowizji przekazuje nam wynagrodzenie. Usługa ta jest bardzo łatwa w wykonaniu i nie wymaga od nas dokonywania szczególnych czynności. Wystarczy dodać jedynie swoje dane osobowe oraz numer konta, na które będzie wypłacane wynagrodzenie.

Useme.com czy inkubator przedsiębiorczości

Useme pozwala na rozliczenie jednorazowych prac zarobkowych przy niskiej, zależnej od kwoty zlecenia opłacie prowizyjnej (17% do 1000 zł netto), co stanowi jej przewagę nad popularnymi inkubatorami przedsiębiorczości. Tam trzeba co miesiąc wnosić opłatę w wysokości min. 250-300 zł netto, by cieszyć możliwością użyczenia osobowości prawnej i wystawiania faktur VAT.

Z drugiej strony, w przypadku AIP czy fundacji Twój Startup, nie jesteśmy ograniczeni kwotowo i 300 zł opłaty miesięcznej za rozliczenie faktur i kosztów (co bardzo ważne!), to już nie tak dużo.

Faktura bez firmy z Useme.com – czy to legalne?

Dla wielu osób opcja wystawiania faktury bez zarejestrowanej własnej działalności gospodarczej, może wydawać się nieco niezrozumiała, gdyż wedle prawa, FV wystawić mogą jedynie firmy i przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy. Jest to prawda, ale Useme ominęło ten problem sprytnym wybiegiem. Od strony formalnej działanie takie jest w pełni legalne i bezpieczne.

Wystawienie FV pod względem prawa odbywa się poprzez podpisanie umowy o dzieło z freelancerem i odkupieniu od niego dzieła, a następnie odsprzedaniu go firmie zlecającej jego wykonanie już na zasadzie B2B z wystawieniem FV. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich oraz zatwierdzone prawnie. Nie musimy więc obawiać się konsekwencji z tego tytułu czy podejrzeń o manipulacje finansowe.

Przeczytaj teżUmowa zlecenie a umowa o dzieło – podobieństwa i różnice – przepisy 2023

Jak w praktyce wystawić fakturę VAT w Useme.com? Kolejne kroki, kalkulator

Wystawienie faktury VAT z Useme przebiega w trzech krokach. Aby to zrobić, należy przejść do odpowiedniej zakładki, będąc zalogowanym.

  1. Pierwszym krokiem jest wpisanie adresu e-mail firmy, dla której chcemy wystawić fakturę. Jeśli jest ona w bazie, automatycznie zostaną uzupełnione wszystkie informacje. Dzieje się tak wtedy kiedy ktoś już wcześniej wystawiał FV dla danej firmy. Jeśli się tak nie stanie będziemy musieli samodzielnie wpisać dane firmy takie jak nazwa, adres czy numer NIP.
  2. W drugim kroku opisujemy dokładnie nasz projekt, który wykonaliśmy dla danej firmy. Musimy podać tytuł, opis, nazwę projektu oraz wybrać kategorię, która ma wpływ na wysokość podatku. W tej części podajemy również cenę, a dzięki graficznemu kalkulatorowi wiemy na bieżąco jaką kwotę będzie miała faktura VAT brutto, a jaką otrzymamy na konto po opłaceniu wszystkich podatków. W tej części wgrywamy również wykonaną pracę, aby była dowodem na wykonanie zlecenia. Przesyłamy zatem dzieło dlatego, aby nie dawać pola do nadużycia i wystawiania np. pustych faktur.
  3. W ostatnim trzecim kroku sprawdzamy podsumowanie danych oraz wysyłamy fakturę do weryfikacji. Wszystkie trzy kroki możemy przejść w ciągu dwóch – trzech minut.

Przeczytaj też: Afiliacja – co to jest? Ranking sieci i programów partnerskich 2022 w Polsce

Gdy wyślemy już fakturę do zatwierdzenia, jest sprawdzana przez administratorów portalu. Jeśli jest poprawna, jest akceptowana, a my otrzymujemy komunikat przesłania jej klientowi. Najczęściej potwierdzenie faktur trwa jedynie kilka godzin. W tym momencie klient na adres e-mail otrzymuje fakturę wraz z numerem konta do jej opłacenia. Jest to faktura pro-forma, a po opłaceniu klient otrzymuje oryginalną FV.

Fakt, że jako freelancerzy otrzymujecie pro-formę może być problematyczny z tego względu, że w przypadku większych firm, działy księgowości wymagają już pełnych faktur do rozliczeń. Pro-forma nie generuje tak poważnych zobowiązań podatkowych dla Useme i pewnie ze względów bezpieczeństwa dopiero po zaakceptowaniu całości przez zleceniodawcę i wpłacie pieniędzy, pozwalają sobie na jej wystawienie finalnego dokumentu.

Jednakże w przypadku większości przedsiębiorców, nie będzie żadnych problemów z rozliczeniem transakcji poprzez Useme.eu. Prawie każda mała lub średnia firma będzie ukontentowana tym, że może rozliczyć zleceniobiorcę w ten sposób. Dla przedsiębiorcy otrzymanie faktury VAT równa się oszczędnościom czasu oraz pieniędzy.

leadstar 750x300 banner zarabianie social media

Przeczytaj teżMikrofaktoring ranking – faktoring dla firm jednoosobowych – małych i nowych

Korzyści i zalety wystawiania FV z Useme

Wystawienie FV z Useme ma bardzo wiele korzyści i zalet. Pierwszą z nich jest fakt, iż jeśli nie prowadzimy firmy i będąc freelancerami, możemy współpracować ze wszystkimi markami dostępnymi na rynku. Bardzo często niektóre z nich wymagają wystawienia FV i nie podpisują umów cywilnoprawnych z podwykonawcami. Dla wielu osób nieprowadzących swojej działalności jest to spory problem i muszą oni ograniczać swoje współpracę jedynie do tych klientów, którzy podpisują umowy o dzieło czy umowy zlecenia.

Korzystając z opcji wysłania FV przez Useme możemy oferować swoje usługi freelancerskie wszystkim markom na rynku, będąc przez to bardziej konkurencyjnymi. W ten sposób możemy również zarabiać dużo więcej pieniędzy, aniżeli pracując jedynie z mniejszą grupą marek.

Samo wystawienie faktury jest bardzo proste. Nie musimy znać się na księgowości czy finansach, a cały proces polega jedynie na wypełnieniu kilku rubryk w formularzu. Nie musimy również współpracować ze zleceniodawcami z samego portalu, a możemy w ten sposób wystawić fakturę swoim prywatnym klientom.

W zamian za zapłacenie kilkuprocentowej prowizji możemy niezależnie korzystać z usługi jaką jest wystawienie faktury dla osób prywatnych bez proszenia się o inne rozwiązania swoich partnerów biznesowych czy wyszukiwania innych bardziej zawiłych sposobów rozliczania się.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Jak rozwinąć swoją nową stronę afiliacyjną i zacząć zarabiać? Wskazówki dla afiliantów

Wystawianie faktury VAT przez Useme.com – podsumowanie

Wystawienie FV w ten sposób jest również korzystne finansowo. Nawet biorąc pod uwagę pewną prowizję, która i tak nie jest uciążliwa, możemy finalnie zarobić więcej pieniędzy, świadcząc usługi firmowym wymagającym FV. Szeroka dostępność pod kątem oferowanych usług daje też możliwość szybszego rozwijania się jako freelancer czy prowadzenia biznesu bez zakładania działalności gospodarczej rozliczając się legalnie z partnerami biznesowymi w ten sposób.

Oszczędności, które poczynimy na nieotwieraniu własnej działalności gospodarczej lub firmy, są często dużo wyższe aniżeli kwota prowizji. Wystawiane FV przez ten portal są również akceptowane przez firmy i nie będziemy mieli problemu z rozliczaniem się w ten sposób. Co prawda nie mamy zapewnionej poufności zleceń ani żadnych kar umownych z nimi związanych ze strony Useme, ale użytkowanie tego serwisu to świetna metoda na przetestowanie swojego pomysłu na zarabianie i rozpoczęcie przygody jako freelancer.

Przeczytaj teżNierejestrowana działalność gospodarcza 2022 – dla kogo? Limit przychodu, wystawianie faktur, prawa klienta, PIT

3.8/5 - (18 votes)