Finansowanie zakupów firmowych spędza sen z powiek wielu biznesmenom. Czasami zdarzają się zatory w płatnościach, które uniemożliwiają zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Z kolei, w niektórych branżach wydłużony okres płatności to norma. Jednak przedsiębiorca musi opłacić zakup sprzętu lub towaru tu i teraz. Gdy brak jest wystarczających środków własnych, wtedy pomocne mogą okazać się firmy faktoringowe, oferujące faktoring odwrotny.

Smeo logo
 • Smeo
 • Faktoring online od 300 do 500.000 zł
  do 100% wartości faktury
 • Okres spłaty: 7 - 90 dni
 • Prowizja miesięczna: 2,4%
 • Faktoring cichy - cesja cicha: tak
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: nie
  Decyzja w ciągu: 15 minut

  Promocja 1% prowizji miesięcznej na pierwszą fakturę
  Finansowanie faktur w złotówkach i euro
  Finansowanie dostępne dla nowych firm już od 1. dnia działalności
efaktoring nfg - banner
 • eFaktoring NFG
 • Faktoring online od 200 do 100.000 zł
  do 100% wartości faktury
 • Okres spłaty: 30 - 90 dni
 • Prowizja miesięczna: 1,99%
 • Faktoring cichy - cesja cicha: tak
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: nie
  Decyzja w ciągu: 5 minut

  Promocyjne i najniższe oprocentowanie na rynku - 1,99% za miesiąc
  Do 14 bezpłatnych dni karencji na spłatę
  Opcja wnioskowania bez wychodzenia z biura - całkowicie online
Finea banner 300x250
 • Finea
 • Faktoring online od 500 do 200.000 zł
  do 100% wartości faktury
 • Okres spłaty: 7 - 90 dni
 • Prowizja miesięczna: od 2,0% (dzienna od 0,0666%)
 • Faktoring cichy - cesja cicha: tak
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: tak
  Decyzja w ciągu: 15 minut

  Wnioskowanie całkowicie online i możliwość finansowania pojedynczych faktur w EUR i PLN
  Możliwość finansowania wkładu własnego w leasingu
  Oferta dostępna po upływie 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności i również dla obcokrajowców (min. 12 stażu prowadzonej firmy + karta pobytu stałego)
Fakturatka.pl banner
 • Fakturatka
 • Rozłożenie płatności za fakturę do 36 rat - faktura od 100 do 30000 zł
  do 99% jej wartości
 • Okres spłaty: 1 - 36 miesięcy
 • RRSO: ok. 8,7% - dokładne info w kalkulatorze
 • Faktoring cichy - cesja cicha: n/d
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): n/d - ale odpowiedzialność po stronie Fakturatki
  Finansowanie zakupów: tak
  Decyzja w ciągu: nawet 30 minut

  Finansowanie dostępne dla firm ze stażem min. 12 miesięcy działalności
  Usługa stworzona przez Faktoring NFG
  Oferta dostępna zarówno dla firm jako kupujących, jak i sprzedających, które mogą podsunąć to rozwiązanie swojemu kontrahentowi
finiata 300x250 px logo
 • Finiata
 • Pozabankowa linia finansowa od 1000 do 100.000 zł
 • Okres spłaty: 180 dni
 • Prowizja miesięczna: 0,5%/mies. od przyznanego limitu + 1,67%/mies. od wykorzystanej kwoty
 • Faktoring cichy - cesja cicha: nie
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: tak
  Decyzja w ciągu: 24h

  Elastyczne finansowanie na okres do pół roku bez konieczności przesyłania faktur
  Konieczność wysłania wyciągu z konta firmowego z ostatnich 3 miesięcy lub weryfikacji rachunku poprzez Kontomatik
  Brak informacji o sprawdzaniu baz BIG czy BIK

Informacje w tabeli mają charakter wyłącznie prezentacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.).

Faktoring odwrotny – definicja

Faktoring odwrotny nazywany jest też inaczej odwróconym, dłużnym lub zakupowym. Określenia te związane są oczywiście z jego właściwościami. Tradycyjny faktoring zakłada bowiem finansowanie faktur, które faktorant (przedsiębiorca będący klientem firmy faktoringowej) wystawia. Tu mamy do czynienia jednak z sytuacją odwróconą. Faktor (firma faktoringowa) pożycza pieniądze, opłacając faktury kosztowe (zakupowe) przedsiębiorstwa. W praktyce polega to na tym, że po podpisaniu umowy i przesłaniu pro-formy do firmy faktoringowej, czekamy tylko i wyłącznie na informację akceptacji i dokonaniu przez nią płatności za nas.

Dzięki opcji faktoringu zakupowego mogą Państwo opłacić różne faktury kosztowe swojej firmy, zarówno za towary, jak i usługi. Możliwe jest też opłacenie wkładu własnego w leasingu. Co ważne, o finansowanie w niektórych firmach mogą starać się także obcokrajowcy.

Faktoring odwrotny jest bezpieczniejszą metodą kredytowania przede wszystkim dla faktora. Opłacenie faktury przez podmiot pożyczający można śmiało porównać do kredytów celowych. Banki mają całkowitą kontrolę nad płatnością, gdy to one opłacają kolejne transze. Dzięki temu koszty ulegają obniżeniu. Obieg dokumentów odbywa się drogą elektroniczną

Ile można otrzymać i ile to kosztuje?

Firmy faktoringowe oferują opłacanie zakupów nawet do 200 tysięcy złotych. Okres płatności to okres 30, 45, 60 lub 90 dni do wyboru. Koszty prezentowane są zazwyczaj w odniesieniu do okresu 1 miesiąca. Szczegółową analizę i propozycję finansowania poznamy zawsze po lekturze szczegółowych warunków umowy i cennika usługi. Następnie pozostaje nam przesłanie faktury do systemu.

Na koszt faktoringu odwrotnego poza kwotą, na którą opiewa opłacona faktura kosztowa, składają się:

 • prowizja za usługę – np. 2,5% wartości faktury brutto w ujęciu miesięcznym w Brutto.pl,
 • odsetki – których maksymalna wysokość jest ustalana ustawowo i wynosi  7,2% obecnie (29.06.2020) jest to maksymalna możliwa stopa oprocentowania usług kredytowych i pożyczkowych (przypomnijmy: jest to dwukrotność sumy 3,5% + stopy referencyjna NBP, wynoszącej obecnie 0,1%),
 • ewentualne opłaty dodatkowe jak np. jednorazowa opłata przygotowawcza dla jednego klienta.

Księgowanie faktoringu odwróconego

Jak obniżyć koszt faktoringu odwrotnego? Poprzez nie zapominanie, że to także koszt, który można zaksięgować. Oczywiście, od razu ciśnie się człowiekowi na usta, że przecież można negocjować! Jeżeli uda się to Państwu, zapraszamy do podzielenia się informacją o sukcesie w komentarzu. Przede wszystkim, należy pamiętać, że usługa faktoringu jest także kosztem firmowym. Odsetki, prowizja i ewentualne opłaty są ujęte na fakturze, którą otrzymujemy czy to od Finei, czy od Faktorii.

Korzyści finansowania faktur zakupowych

Nie każda firma faktoringowa oferuje zarówno faktoring online tradycyjny, jak i zakupowy. Jednak tendencję poszerzania ofert na rynku możemy obserwować już od pewnego czasu. Dzieje się tak z powodu rosnącego popytu na usługi opłacania faktur.

Faktoring odwrotny - zakupowy - przedsiębiorca w granatowym garniturzeWśród korzyści faktoringu odwrotnego można wymienić:

 • szybkie pozyskanie małych i dużych sum – opłacenie rachunków firmy za biuro, prąd, zakup sprzętu komputerowego nigdy nie było prostsze. O ile wnioskowanie o kredyt na działalność gospodarczą jest również coraz bardziej sprawne, o tyle nie jest na tyle zautomatyzowane. Z kolei pożyczka pozabankowa na firmę jest często obarczona koniecznością ustanowienia zastawu na nieruchomości, nie wspominając o wysokich kosztach,
 • niska cena pożyczonego kapitału – finansowanie faktur jest rozwiązaniem tanim ze względu na ograniczenie ryzyka wydania środków niezgodnie z przeznaczeniem,
 • przejrzystość warunków umowy – w przypadku kredytów firmowych mamy do czynienia z multum opłat od wykorzystanej kwoty, kwoty niewykorzystanej, od zmiany warunków umowy, prowizji za rozpatrzenie wniosku itd. W tym przypadku nie ma tego problemu,
 • brak konieczności informowania kontrahenta – w przypadku faktoringu tradycyjnego musimy liczyć się z koniecznością poinformowania kontrahenta o tym, że zobowiązanie przejmuje firma faktoringowa. Decydując się na faktoring odwrotny, jesteśmy w stanie tę informację zachować dla siebie, ponieważ pozyskujemy fundusze na działalność w nieco inny sposób,
 • możliwość wykorzystania wolnych środków w inny sposób – faktoring odwrotny to sposób na opłacenie faktur, jednak nie na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na ten cel i utrzymać motywację swojego zespołu,
 • budowanie wizerunku rzetelnego płatnika – nic bardziej nie frustruje dostawców lub podwykonawców, jak niesolidny płatnik. Szansa, że przyłożą się oni do kolejnej dostawy towarów lub usług zwiększa się z każdą fakturą opłaconą w terminie bez przypomnień.

Ostatni punkt rodzi jeszcze jedną korzyść. W przypadku faktoringu odwrotnego możemy wykorzystać informację o tym, że korzystamy z zewnętrznego finansowania. W relacji, w której jesteśmy klientem, informacja ta pomaga w negocjacjach handlowych. Faktoring to co do zasady opłacenie zobowiązania w terminie. Nasi dostawcy z pewnością zwrócą uwagę na fakt, że dostaną pieniądze w terminie. Tym samym zwiększamy konkurencyjność naszej firmy.

Pewnego rodzaju alternatywą dla faktoringu odwróconego jest kredyt kupiecki. W skrócie polega on na odroczeniu płatności za towar, na które pozwala bezpośrednio jego dostawca.

Warto jednak rozważyć skorzystanie z faktoringu klasycznego, który nie powoduje obciążenia Państwa zdolności kredytowej, jak to ma miejsce w przypadku faktoringu dłużnego. Jeżeli obroty firmy nie przekraczają 1 miliona złotych rocznie, albo nawet przychody wynoszą tylko kilkanaście tysięcy miesięcznie, warto rozważyć skorzystanie z mikrofaktoringu.

Wiarygodna firma faktoringowa – jak ją wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej oferty faktoringu zarówno tradycyjnego, jak i zakupowego, najlepiej zwrócić uwagę na to, czy dana firma ma odpowiednią reputację i liczbę klientów. W internecie spotkamy wiele firm, które reklamują się lub są reklamowane, jednak są one stosunkowo młode i nie mają bogatego portfela klientów.

polski związek faktorow - pzf - logoNa uwagę zasługują oferty podmiotów zrzeszonych przy Polskim Związku Faktorów. Jest w nim zrzeszonych 18 instytucji faktoringowych. Na stronie http://faktoring.pl/znajdz-faktora/ jest opublikowane zestawienie członków PZF-u i ich obroty w milionach, a nawet miliardach złotych za rok 2018. Najwyższe prezentowane wartości należą do faktorów, którzy są częścią komercyjnych banków. Wskazuje to jednoznacznie, które instytucje cieszą się największą renomą.

3.8/5 - (9 votes)