Finansowanie zakupów firmowych spędza sen z powiek wielu biznesmenom. Czasami zdarzają się zatory w płatnościach, które uniemożliwiają zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Z kolei, w niektórych branżach wydłużony okres płatności to norma. Jednak przedsiębiorca musi opłacić zakup sprzętu lub towaru tu i teraz. Gdy brak jest wystarczających środków własnych, wtedy pomocne mogą okazać się firmy faktoringowe, oferujące faktoring odwrotny.
- Smeo
- Faktoring online od 300 do 500.000 zł
do 100% wartości faktury - Okres spłaty: 7 - 90 dni
- Prowizja miesięczna: 2,4%
- Faktoring cichy - cesja cicha: tak
Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
Finansowanie zakupów: nie
Decyzja w ciągu: 15 minut
Promocja 1% prowizji miesięcznej na pierwszą fakturę
Finansowanie faktur w złotówkach i euro
Finansowanie dostępne dla nowych firm już od 1. dnia działalności
- eFaktoring NFG
- Faktoring online od 200 do 100.000 zł
do 100% wartości faktury - Okres spłaty: 30 - 90 dni
- Prowizja miesięczna: 1,99%
- Faktoring cichy - cesja cicha: tak
Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
Finansowanie zakupów: nie
Decyzja w ciągu: 5 minut
Promocyjne i najniższe oprocentowanie na rynku - 1,99% za miesiąc
Do 14 bezpłatnych dni karencji na spłatę
Opcja wnioskowania bez wychodzenia z biura - całkowicie online
- Finea
- Faktoring online od 500 do 200.000 zł
do 100% wartości faktury - Okres spłaty: 7 - 90 dni
- Prowizja miesięczna: od 2,0% (dzienna od 0,0666%)
- Faktoring cichy - cesja cicha: tak
Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
Finansowanie zakupów: tak
Decyzja w ciągu: 15 minut
Wnioskowanie całkowicie online i możliwość finansowania pojedynczych faktur w EUR i PLN
Możliwość finansowania wkładu własnego w leasingu
Oferta dostępna po upływie 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności i również dla obcokrajowców (min. 12 stażu prowadzonej firmy + karta pobytu stałego)
- Fakturatka
- Rozłożenie płatności za fakturę do 36 rat - faktura od 100 do 30000 zł
do 99% jej wartości - Okres spłaty: 1 - 36 miesięcy
- RRSO: ok. 8,7% - dokładne info w kalkulatorze
- Faktoring cichy - cesja cicha: n/d
Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): n/d - ale odpowiedzialność po stronie Fakturatki
Finansowanie zakupów: tak
Decyzja w ciągu: nawet 30 minut
Finansowanie dostępne dla firm ze stażem min. 12 miesięcy działalności
Usługa stworzona przez Faktoring NFG
Oferta dostępna zarówno dla firm jako kupujących, jak i sprzedających, które mogą podsunąć to rozwiązanie swojemu kontrahentowi
- Finiata
- Pozabankowa linia finansowa od 1000 do 100.000 zł
- Okres spłaty: 180 dni
- Prowizja miesięczna: 0,5%/mies. od przyznanego limitu + 1,67%/mies. od wykorzystanej kwoty
- Faktoring cichy - cesja cicha: nie
Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
Finansowanie zakupów: tak
Decyzja w ciągu: 24h
Elastyczne finansowanie na okres do pół roku bez konieczności przesyłania faktur
Konieczność wysłania wyciągu z konta firmowego z ostatnich 3 miesięcy lub weryfikacji rachunku poprzez Kontomatik
Brak informacji o sprawdzaniu baz BIG czy BIK
Informacje w tabeli mają charakter wyłącznie prezentacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.).
Faktoring odwrotny – definicja
Faktoring odwrotny nazywany jest też inaczej odwróconym, dłużnym lub zakupowym. Określenia te związane są oczywiście z jego właściwościami. Tradycyjny faktoring zakłada bowiem finansowanie faktur, które faktorant (przedsiębiorca będący klientem firmy faktoringowej) wystawia. Tu mamy do czynienia jednak z sytuacją odwróconą. Faktor (firma faktoringowa) pożycza pieniądze, opłacając faktury kosztowe (zakupowe) przedsiębiorstwa. W praktyce polega to na tym, że po podpisaniu umowy i przesłaniu pro-formy do firmy faktoringowej, czekamy tylko i wyłącznie na informację akceptacji i dokonaniu przez nią płatności za nas.
Dzięki opcji faktoringu zakupowego mogą Państwo opłacić różne faktury kosztowe swojej firmy, zarówno za towary, jak i usługi. Możliwe jest też opłacenie wkładu własnego w leasingu. Co ważne, o finansowanie w niektórych firmach mogą starać się także obcokrajowcy.
Faktoring odwrotny jest bezpieczniejszą metodą kredytowania przede wszystkim dla faktora. Opłacenie faktury przez podmiot pożyczający można śmiało porównać do kredytów celowych. Banki mają całkowitą kontrolę nad płatnością, gdy to one opłacają kolejne transze. Dzięki temu koszty ulegają obniżeniu. Obieg dokumentów odbywa się drogą elektroniczną
Ile można otrzymać i ile to kosztuje?
Firmy faktoringowe oferują opłacanie zakupów nawet do 200 tysięcy złotych. Okres płatności to okres 30, 45, 60 lub 90 dni do wyboru. Koszty prezentowane są zazwyczaj w odniesieniu do okresu 1 miesiąca. Szczegółową analizę i propozycję finansowania poznamy zawsze po lekturze szczegółowych warunków umowy i cennika usługi. Następnie pozostaje nam przesłanie faktury do systemu.
Na koszt faktoringu odwrotnego poza kwotą, na którą opiewa opłacona faktura kosztowa, składają się:
- prowizja za usługę – np. 2,5% wartości faktury brutto w ujęciu miesięcznym w Brutto.pl,
- odsetki – których maksymalna wysokość jest ustalana ustawowo i wynosi 7,2% obecnie (29.06.2020) jest to maksymalna możliwa stopa oprocentowania usług kredytowych i pożyczkowych (przypomnijmy: jest to dwukrotność sumy 3,5% + stopy referencyjna NBP, wynoszącej obecnie 0,1%),
- ewentualne opłaty dodatkowe jak np. jednorazowa opłata przygotowawcza dla jednego klienta.
Księgowanie faktoringu odwróconego
Jak obniżyć koszt faktoringu odwrotnego? Poprzez nie zapominanie, że to także koszt, który można zaksięgować. Oczywiście, od razu ciśnie się człowiekowi na usta, że przecież można negocjować! Jeżeli uda się to Państwu, zapraszamy do podzielenia się informacją o sukcesie w komentarzu. Przede wszystkim, należy pamiętać, że usługa faktoringu jest także kosztem firmowym. Odsetki, prowizja i ewentualne opłaty są ujęte na fakturze, którą otrzymujemy czy to od Finei, czy od Faktorii.
Korzyści finansowania faktur zakupowych
Nie każda firma faktoringowa oferuje zarówno faktoring online tradycyjny, jak i zakupowy. Jednak tendencję poszerzania ofert na rynku możemy obserwować już od pewnego czasu. Dzieje się tak z powodu rosnącego popytu na usługi opłacania faktur.
Wśród korzyści faktoringu odwrotnego można wymienić:
- szybkie pozyskanie małych i dużych sum – opłacenie rachunków firmy za biuro, prąd, zakup sprzętu komputerowego nigdy nie było prostsze. O ile wnioskowanie o kredyt na działalność gospodarczą jest również coraz bardziej sprawne, o tyle nie jest na tyle zautomatyzowane. Z kolei pożyczka pozabankowa na firmę jest często obarczona koniecznością ustanowienia zastawu na nieruchomości, nie wspominając o wysokich kosztach,
- niska cena pożyczonego kapitału – finansowanie faktur jest rozwiązaniem tanim ze względu na ograniczenie ryzyka wydania środków niezgodnie z przeznaczeniem,
- przejrzystość warunków umowy – w przypadku kredytów firmowych mamy do czynienia z multum opłat od wykorzystanej kwoty, kwoty niewykorzystanej, od zmiany warunków umowy, prowizji za rozpatrzenie wniosku itd. W tym przypadku nie ma tego problemu,
- brak konieczności informowania kontrahenta – w przypadku faktoringu tradycyjnego musimy liczyć się z koniecznością poinformowania kontrahenta o tym, że zobowiązanie przejmuje firma faktoringowa. Decydując się na faktoring odwrotny, jesteśmy w stanie tę informację zachować dla siebie, ponieważ pozyskujemy fundusze na działalność w nieco inny sposób,
- możliwość wykorzystania wolnych środków w inny sposób – faktoring odwrotny to sposób na opłacenie faktur, jednak nie na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na ten cel i utrzymać motywację swojego zespołu,
- budowanie wizerunku rzetelnego płatnika – nic bardziej nie frustruje dostawców lub podwykonawców, jak niesolidny płatnik. Szansa, że przyłożą się oni do kolejnej dostawy towarów lub usług zwiększa się z każdą fakturą opłaconą w terminie bez przypomnień.
Ostatni punkt rodzi jeszcze jedną korzyść. W przypadku faktoringu odwrotnego możemy wykorzystać informację o tym, że korzystamy z zewnętrznego finansowania. W relacji, w której jesteśmy klientem, informacja ta pomaga w negocjacjach handlowych. Faktoring to co do zasady opłacenie zobowiązania w terminie. Nasi dostawcy z pewnością zwrócą uwagę na fakt, że dostaną pieniądze w terminie. Tym samym zwiększamy konkurencyjność naszej firmy.
Pewnego rodzaju alternatywą dla faktoringu odwróconego jest kredyt kupiecki. W skrócie polega on na odroczeniu płatności za towar, na które pozwala bezpośrednio jego dostawca.
Warto jednak rozważyć skorzystanie z faktoringu klasycznego, który nie powoduje obciążenia Państwa zdolności kredytowej, jak to ma miejsce w przypadku faktoringu dłużnego. Jeżeli obroty firmy nie przekraczają 1 miliona złotych rocznie, albo nawet przychody wynoszą tylko kilkanaście tysięcy miesięcznie, warto rozważyć skorzystanie z mikrofaktoringu.
Wiarygodna firma faktoringowa – jak ją wybrać?
Przy wyborze odpowiedniej oferty faktoringu zarówno tradycyjnego, jak i zakupowego, najlepiej zwrócić uwagę na to, czy dana firma ma odpowiednią reputację i liczbę klientów. W internecie spotkamy wiele firm, które reklamują się lub są reklamowane, jednak są one stosunkowo młode i nie mają bogatego portfela klientów.
Na uwagę zasługują oferty podmiotów zrzeszonych przy Polskim Związku Faktorów. Jest w nim zrzeszonych 18 instytucji faktoringowych. Na stronie http://faktoring.pl/znajdz-faktora/ jest opublikowane zestawienie członków PZF-u i ich obroty w milionach, a nawet miliardach złotych za rok 2018. Najwyższe prezentowane wartości należą do faktorów, którzy są częścią komercyjnych banków. Wskazuje to jednoznacznie, które instytucje cieszą się największą renomą.
Znajdź mi faktora, który opłaci każdy koszt. Trzeba się tłumaczyć z tych wydatków, Ale przynajmniej stosunkowo tańsze to rozwiąanie.
Wolę korzystać z kredytu kupieckiego. Bez prowizji dla faktorantów i innych złodziei czasu i kasy. Warto stawiać na relacje z dostawacami
Wolę korzystać z kredytu kupieckiego. Użwam go ze stałymi dostawcami, na resztę mam własną gotówkę.
Którą firmę warto naprawdę wybrać, gdy nie mam zbyt wielu kosztów i kontrahentów, a ten 1-2 ciągle spóźniają się z zapłatą?
faktoring to inaczej finansowanie zakupów
dostawca dostaje kasę od ręki.
Buduje się w ten sposób wizerunek dobrego płatnika