Dziś stare, papierowe świstki to już przeżytek. Każdy z nas może dostać e-receptę, którą może spokojnie zrealizować kiedy tylko będzie w pobliżu apteki, bez konieczności pamiętania o ciągłym posiadaniu przy sobie wystawionego nam dokumentu. Aby zrealizować e-receptę, wystarczy, że podamy farmaceucie specjalny, czterocyfrowy kod i numer PESEL osoby, na której lekarstwa zostały przypisane. Działanie e-recepty jest bardzo proste i przedstawiamy je w poniższym artykule.

E-recepta – jak to działa? Od lekarza do zakupu w aptece

Banknoty 100-złotowe - leki i tabletki na receptęKiedy idziemy do lekarza, przeważnie przepisuje nam on jakieś leki, które mają nam pomóc poradzić sobie z chorobą. Wielu z nich nie dostaniemy w aptece od ręki, dlatego wypisuje nam e-receptę, która upoważnia do nabycia bardziej skomplikowanych preparatów.

E-recepta działa bardzo prosto. Lekarz wystawia na nasz numer PESEL konkretny lek, każdy z nich to nowy numer recepty. System od razu przypisuje do niej odpowiedni numer, który przekazuje nam lekarz. Możemy go też sprawdzić przez nas Profil Zaufany na stronie Ministerstwa Zdrowia w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Z numerem idziemy do apteki. Dostęp do sieci lub jego brak, a także miejsce nie mają znaczenia, bo numer jest w bazie danych. Nie jest przypisany do regionu czy konkretnej przychodni. Farmaceuta potrzebuje czterocyfrowego numeru i naszego numeru PESEL, a jeśli odbieramy leki dla kogoś, to numeru PESEL osoby, której zapisano preparat.

Pamiętaj jednak, że e-recepta też ma swoją datę ważności i żeby zadziałała, musisz udać się po jej realizację do apteki w odpowiednim czasie od jej wystawienia.

Przeczytaj też: Średnia krajowa 2022 – ile wynosi netto i brutto – dane GUS Polska i Europa

Jak i kto może zrealizować twoją e-receptę?

E-recepty dziś są stosowane cały czas i każdy z nas na pewno już o nich słyszał. Jednak jeśli właśnie wystawiono dla Ciebie pierwszy taki dokument, możesz się zastanawiać, co z nim zrobić. E-recepta to bardzo wygodny sposób na wykupienie przepisanych nam leków, bo nie wymaga od nas pilnowania papierowego świstka. Wszystkie dane są zapisane z pomocą czterocyfrowego kodu, który na pewno podał Ci lekarz.

Wonga banner - 750

Odebranie e-recepty jest bardzo proste. Wystarczy pójść do najbliższej apteki i przekazać swój numer farmaceucie albo innej obsługującej nas właśnie osobie. Do tego konieczny jest nasz numer PESEL, w przeciwnym razie sprzedawca nie wyda nam leku. Jednak co w sytuacji, kiedy nie możemy wyjść po nasze leki, na przykład przez ciężki przebieg choroby?

Na szczęście nie jesteś jedyną osobą, która może wykupić dla siebie leki. Możesz spokojnie wysłać po nie swojego partnera lub partnerkę, dziecko czy rodziców, a nawet znajomego. Wasze pokrewieństwo nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia.

Uważaj jednak na to, komu podajesz swój numer PESEL, bo może być on wykorzystany w niecny sposób. Osoba dobierająca twoją e-receptę musi znać też jej numer. Te dwie informacje wystarczą, żeby dokonać zakupu. Jednak niekoniecznie oddanie e-recepty do wykupu komuś innemu to dobry pomysł. Czasami farmaceuci będą podsuwać nam tańsze preparaty o takich samych właściwościach i osobiście moglibyśmy zdecydować, czy się na nie nie skusić.

Przeczytaj też: Prywatne pakiety medyczne 2022 – indywidualne i dla firm – ranking i opinie – oferty Luxmed

Jak sprawdzić numer e-recepty w Internecie? Logowanie

Aby zrealizować e-receptę, potrzebujemy czterocyfrowego kodu lub potwierdzenia w formie PDF o tym, że została ona wystawiona. Co jednak możemy zrobić, kiedy nie dostaniemy kodu od lekarza? Nie ma powodów do paniki, nasz lekarz mógł się zagapić, a my mogliśmy tego nie zauważyć, szczególnie jeśli to nasza pierwsza recepta w takiej formie. Na szczęście jak zawsze z pomocą przychodzi nam Internet.

Przeczytaj też: 14. emerytura 2022 – dla kogo, ile wyniesie i kiedy wypłata? Tabela

Nasza e-recepta, tak jak każdy inny dokument wystawiany na nasz numer PESEL, jest dostępna dla nas do wglądu w bazie danych konkretnego ministerstwa. Możemy się do niej zalogować przez Zaufany Profil, który warto założyć sobie nie tylko po to, żeby przeglądać recepty.

Profil Zaufany i konto na E-PUAP on nam także składać deklaracje online albo mieć wgląd w inną ważną dokumentację i historię naszego leczenia. Najlepszym sposobem na jego utworzenie jest skorzystanie z pomocy naszego banku, w którym jesteśmy zweryfikowani.

Przeczytaj też: Co wolno robić na zwolnieniu L4? Kontrola urzędników w domu pobierającego zasiłek chorobowy

Na stronie Ministra Zdrowia spokojnie możemy odnaleźć naszą e-receptę, a przy niej od razu będzie widoczny numer, którego możemy użyć, aby wykupić przepisany nam lek. Co ważne, w tym samym miejscu znajdziemy wszystkie inne e-recepty, które zostały nam przypisane, możemy więc sprawdzić, kiedy kupowaliśmy jakiś lek.

Zrealizowane recepty bowiem nie znikają z bazy danych, stają się tylko nieaktywne, żeby numer mógł być ponownie wykorzystany, a do tego nikt więcej nie mógł wykupić tego samego leku, znając nasz PESEL.

smartpozyczka.pl 750x200 konkurs Multikarta 9 urodziny

Przeczytaj też: Porządki w budżecie domowym podczas kwarantanny – nowy plan dla finansów osobistych

4.3/5 - (3 votes)