Nadszedł czas na cyfrowe zmiany w polskich dowodach tożsamości. Nowy dowód jestnny od poprzednich swoich wersji. Był wyczekiwany przez sympatyków elektronicznych rozwiązań. Już w tym roku będziemy mogli wyrobić sobie e-dowód. Od 4. marca każdy, komu kończy się ważność dokumentu tożsamości, a także każdy, kto ma ochotę zmiany na bardziej nowoczesny dowód, może bezpłatnie złożyć wniosek o jego wydanie. Jak wygląda, czym jest numer CAN i czy stosowanie e-dowodu jest bezpieczne?

Nowy e-dowód osobisty vs stary – wzór i numer CAN

Nowy e-dowód nadal będzie w wyglądzie podobny do starego dowodu osobistego. Ciągle będzie to dobrze nam już znana plastikowa płytka, tylko, że z założoną warstwą elektroniczną. Oznacza to, że na awersie (przedniej stronie dowodu osobistego) został umieszczony chip, który jest znany z kart debetowych czy legitymacji studenckich.

W chipie zawarte są informacje z dowodu oraz całkiem nowa jak do tej pory informacja – numer CAN, który zapisany jest również na drugiej stronie dowodu osobistego (rewersie) w kodzie kreskowym. Numer CAN pozwala na odpowiednie zabezpieczenie dokumentu oraz korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu.

Dowód wydawany po 4. marca 2019 roku:

Awers i rewers e-dowodu - wzór

Nowe możliwości dowodu elektronicznego

E-dowód to nowy środek do identyfikacji elektronicznej. Będzie do niego przypisany nasz profil osobisty oraz podpis osobisty, za pomocą którego będzie można podpisywać dokumenty. Jednak we wniosku o e-dowód wnioskodawca jest pytany o zgodę na umieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Dowód elektroniczny będzie służyć do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Nowy dokument tożsamości wystarczy położyć na czytniku, bo jest nośnikiem bezstykowym. Znacząco ułatwi to odprawę na lotniskach Unii Europejskiej.

Posiadacze e-dowodu będą mogli korzystać z bramek elektronicznych czy uzyskać potwierdzenie w systemie świadczeń zdrowotnych. Pełne korzystanie z funkcji dowodu elektronicznego ułatwi korespondencję z urzędami i będzie uzupełnieniem urzędowego Profilu Zaufanego. Nowy e-dowód nadal będzie potrzebny przy zawieraniu umowy kredytu konsumenckiego, czyli np. pożyczki z RRSO 0% przez Internet. Będzie nadal tak samo potrzebny podczas odbierania pożyczki na poczcie poprzez czek Giro.

Nowy e-dowód osobisty może wyrobić każdy, kto chce mieć już dowód elektroniczny, bez wskazywania powodu. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania oraz online jeśli posiada się Profil Zaufany.

Czy warstwa elektroniczna w e-dowodzie jest bezpieczna?

Warstwa elektroniczna jest to wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. Nie ma obowiązku korzystania z warstwy elektronicznej – możesz mieć nowy dowód osobisty, a z nowości elektronicznej nie korzystać. Na życzenie wnioskodawcy, można do e-dowodu otrzymać dwa numery PIN i kod PUK oraz dołączyć tzw. podpis osobisty.

  • PIN 1 będzie służyć do użycia certyfikatu, który pozwala uwierzytelnić się w usługach online,
  • PIN 2 będzie służył do użycia certyfikatu, który pozwoli podpisać elektronicznie dokumenty podpisem. osobistym.

Certyfikaty odblokować można za pomocą kodu PUK, za którego pomocą można też zmienić numer PIN. Łatwiejsza procedura będzie też dostępna w przypadku zgubienia e-dowodu, gdyż będzie wystarczało zgłosić ten fakt na policji, a do urzędu informacja trafi automatycznie.

Przeczytaj też: Co zrobić gdy utracisz dowód osobisty? Krok po kroku

Banner Axi Card - promocja na BC - 750x200

Chcę wziąć pożyczkę online, czy muszę mieć e-dowód?

Nie trzeba mieć e-dowodu, by wziąć pożyczkę. Stare dowody osobiste pozostają ważne, jeśli ich termin ważności jeszcze nie minął. Każdy z nich potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Od skończenia 18. roku życia musisz posiadać dowód osobisty.

Spłacam pożyczkę online, czy muszę wymienić dowód na nowy elektroniczny?

Nie. Twój stary dowód osobisty przez sam fakt wprowadzenia nowych e-dowód nie stracił ważności. Umowa pożyczkowa zawarta na stary dowód jest nadal ważna i jej warunki nie ulegają zmianie. Przy zawieraniu umowy zostałeś już zidentyfikowany – podałeś dane osobiste i został Ci przypisany numer pożyczki i konto bankowe, na które trzeba spłacić pożyczkę, więc wszystko pozostaje bez zmian.

Wymiana starego dowodu osobistego na e-dowód to dobra wola każdego z nas, o ile nie ma wskazań takich jak np.

  • koniec ważności dowodu,
  • zagubienie czy
  • zmiana nazwiska.

Przeczytaj też: Karta Revolut – co to jest? Działanie, prowizje, logowanie, kontakt, opinie

Wymieniłem/-am dowód osobisty na nowy e-dowód. Jak  mam spłacić pożyczkę?

Tak samo jak robiłeś to do tej pory – jeśli była to pożyczka ratalna. W przypadku pożyczek krótkoterminowych, pożyczkę spłacasz w terminie jak było to uzgodnione na przypisany po zawarciu umowy pożyczkowej numer konta. O fakcie zmiany dowodu możesz pożyczkodawcę poinformować.

Niektórzy pożyczkodawcy, mogą poprosić Cię o podanie danych z nowego dokumentu tożsamości, jeżeli podczas rejestracji wymagali daty ważności dokumentu. Twoje dane zostaną zaktualizowane przy zawieraniu kolejnej umowy pożyczkowej.

Mężczyzna - tablet - oferta pożyczki ostrożnośćCzy jest możliwość wyboru jaki dowód osobisty chcę mieć; elektroniczny czy nie?

Nie ma możliwości wyboru jaki chcesz mieć dowód osobisty, stary czy nowy. Jeśli twój dowód stracił ważność lub wymieniasz dowód z innych powodów, niezależnie jakich  (czy to zmiana nazwiska, zgubienie dowodu czy zmiana wyglądu – operacja plastyczna), po wypełnieniu wniosku otrzymasz tylko nowy e-dowód. Wydawanie starych dokumentów tożsamości zostało zaprzestane.

Masz natomiast wybór czy będziesz w nowym e-dowodzie, korzystał z elektronicznych narzędzi.

Przeczytaj też: Chwilówka na PESEL – czy tylko na dowód da się pożyczyć?

Mam stary dowód osobisty – czy mogę wziąć pożyczkę online?

Tak. To jakim dowodem posługujesz się przy zawieraniu umowy pożyczkowej nie ma znaczenia. W świetle prawa oba dokumenty są tak samo ważne. Każdy z nich potwierdza twoją tożsamość.

Przeczytaj też: Płatność BLIK – co to jest, jak działa aplikacja, przelew BLIK i wypłata z bankomatu? Gdzie zapłacę?

Czy procedura zastrzeżenia e-dowodu się zmieni?

Nie. Nadal będziesz mógł go zastrzec w urzędzie, przez Internet lub w konsulacie, gdy będziesz poza granicami Polski bez dostępu do Internetu (więcej o unieważnianiu dowodu osobistego tutaj: Co zrobić gdy utracisz dowód osobisty?).

Warto jednak śledzić bieżące informacje na ten temat na stronie urzędów, ponieważ wraz z wejściem w życie nowego prawa, przepisy uzupełniające mogą się zmieniać. W całym 2018 roku zastrzeżono aż 150,7 tysiąca dowodów osobistych. Nigdy nie wiadomo, kiedy padnie na nas i będziemy musieli przeprowadzić tę procedurę.

3.8/5 - (16 votes)