W dzisiejszym tekście podzielimy się wskazówkami, jak zdobyć dodatkową gotówkę na święta. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy zarobić pieniądze przed świętami, czy pożyczyć jakąś sumę, jest kilka sprawdzonych sposobów, które mogą nam pomóc. Przedstawimy sposoby na zarobienie dodatkowej kasy, takie jak podjęcie pracy dodatkowej lub sprzedaż swoich rzeczy w sieci, a także gdzie można pożyczyć – w firmie pozabankowej, a może w banku. Dzięki tym wskazówkom nadchodzące święta nie będą dla nas biedne. Wreszcie – na samym końcu zastanawiamy się, czy może gotówka zamiast prezentu na święta jest lepszym rozwiązaniem?

Skąd wziąć pieniądze na święta?

Jeśli szukamy pieniędzy, aby zwiększyć nasz budżet domowy przed Wigilią, mamy kilka opcji. Można oczywiście spróbować poprosić rodzinę lub przyjaciół o pożyczkę lub prezent. Dodatkowo, niektórzy pracodawcy oferują premię świąteczną lub bony czy zapomogi, które mogą pomóc nam w przygotowaniu świąt.

Świąteczne pierniki - gwiazdki - orzechy - cynamonAle nie łudźmy się, szanse na powodzenie i sprowokowanie pozytywnych gestów mogą być nikłe. Najprawdopodobniej będziemy musieli sami wziąć sprawy w swoje ręce i po prostu zarobić dla siebie dodatkową gotówkę.

Jak zarobić dodatkowe pieniądze na święta?

Jedną z możliwości, by dorobić do pensji lub po prostu zarobić coś dodatkowo na święta jako nastolatek, jest podjęcie pracy w niepełnym wymiarze godzin lub praca freelancera. Mowa chociażby o:

 • handlu detalicznym – sklepy odzieżowe, supermarkety,
 • pracy jako hostessa/promotor,
 • dostarczaniu żywności – już nie tylko mowa o restauracjach, ale także o świetnie rozwijającym się w Polsce rynku tzw. diet pudełkowych – co pozwala na pracę także w nocy,
 • dorabianiu (również w godzinach wieczornych lub nocnych) jako kierowca Ubera lub Bolta (choć obecnie trzeba mieć już oznaczone auto i nie da się z dnia na dzień podjąć pracy, trzeba się do tego przygotować),
 • udzielaniu korepetycji,
 • pracy jako opiekunka do dziecka,
 • odśnieżaniu posesji (zwłaszcza gdy są znaczne opady śniegu),
 • czy o wyprowadzaniu psów lub opiece nad zwierzętami.

Można również poszukać możliwości pracy online, takich jak:

 • branie udziału w ankietach,
 • wykonywanie zleceń dodawanych na stronach typu Fiverr lub Useme.com (opinie),
 • handel na Allegro.

Wreszcie, jeśli posiadamy jakieś inne umiejętności, których inni mogą potrzebować, którymi inni mogą potrzebować pomocy, rozważ zaoferowanie im swoich usług za opłatą.

Sprzedaż nieużywanych rzeczy – Allegro, Olx i inne serwisy

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz rozważyć zajęcie się sprzedażą różnych swoich już nie używanych przedmiotów online lub osobiście, aby wygenerować dodatkową gotówkę na święta.

Aby zarobić dodatkową kasę na święta, można spróbować sprzedać niektóre z nieużywanych przedmiotów w sieci – np. na Allegro lub w serwisie OLX, pchlim targu lub na innej wyprzedaży garażowej.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Boże Narodzenie poza domem w podróży – 10 miejsc gdzie spędzić święta i Sylwestra

Handmade sposobem na dodatkowe pieniądze na święta

Wykonywanie ręcznie robionych przedmiotów (tj. ozdób choinkowych, biżuterii, obrazów, swetrów czy szalików) to świetny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy na Boże Narodzenie. Można zająć się odzieżą, zabawkami. Modne jest robienie świec sojowych według wzorów możliwych do kupienia. Z pewnością znajdziesz też klientów na artykuły spożywcze, takie jak chociażby ciasteczka i cukierki. M

Oczywiście, tego typu działań nie zaczniemy na tydzień czy nawet i miesiąc przed świętami. Niektórych umiejętności trzeba się zresztą nauczyć. Z czasem uda nam się dostać na coraz liczniejsze targi rzemiosła, wypromować w sieci czy nawet sprowadzić klientów do własnego domu.

W każdym razie w sieci jest wiele stron płatnych jak chociażby Domestika.com oraz bezpłatnych, na których znajdziemy tutoriale i kursy online z różnych dziedzin.

Przeczytaj też: Afiliacja 2023 – co to jest? Ranking sieci i programów partnerskich 2022 w Polsce

Dodatkowe zlecenia dla złotych rączek przed świętami – możliwość zarobku

Osoby, które posiadają smykałkę do remontów i bycia ogólnie pojętą „złotą rączką”, czas świąteczny to idealna okazja. Jedną z metod na pozyskanie klientów na drobne naprawy, instalacje, składanie mebli itd. jest usług rodzinie i znajomym. Można też zareklamować swoje usługi w mediach społecznościowych, w lokalnej gazecie, którą czytają zwłaszcza emeryci i osoby nie mające dostępu do sieci Internet.

Oczywiście można też i dodać ogłoszenie na lokalnym portalu www lub na OLX czy Gumtree. Na rynku brakuje specjalistów takich jak hydraulicy, elektrycy, malarze czy wykończeniowcy. A ponadto mają oni dosyć odległe terminy. Mając którąś z powyższych umiejętności, możemy złapać zlecenie, które pomoże nam zarobić parę złotych. Nawet nie będziemy musieli nikomu oferować dodatkowych zniżek z okazji Bożego Narodzenia, choć i to może okazać się ciekawym zagadnieniem.

Przeczytaj też: Pożyczki online na raty – długoterminowe na 12, 24, 36 lub 48 miesięcy – ranking, nowe, bez BIK?

A może pożyczka na święta?

Pożyczanie pieniędzy na święta ze źródeł pozabankowych może być dobrym sposobem na zdobycie funduszy potrzebnych na prezenty i inne świąteczne wydatki, gdy inne zawiodą. Tj. zarówno nie udało nam się zarobić wystarczająco dużo, jak i szef nie dał nam premii lub nie zgodził się na wypłatę pieniędzy wcześniej.

Ważne jest jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami kredytu konsumenckiego jakim jest pożyczka jeszcze podpisaniem umowy. Pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się nie tylko z formularzem informacyjnym do kredytu konsumenckiego, ale także z całą umową. Ponadto, upewnijmy się, że jesteśmy w stanie spłacić pożyczkę na czas i do tego w całości.

Być może szybko uda nam się otrzymać pieniądze w ramach pożyczki 24h, ale jeżeli przeholuje się z kwotą, nie będzie już tak kolorowo i jak z płatka spłacać rat.

Przeczytaj też: Przedłużenie terminu spłaty pożyczki – czy to wciąż możliwe?

Pieniądze na święta zamiast prezentu – czy warto dać taki prezent?

Gotówka jako prezent jest jedną z opcji, którą często wykorzystują osoby nie znające dobrze potrzeb tych, których chcą obdarować. Najczęściej są to dziadkowie lub ciocie i wujkowie, którym zależy na tym, by docenić i wesprzeć swoich zstępnych.  Tego typu prezent pozwala odbiorcy zdecydować, co chce kupić i często jest o wiele bardziej praktyczny niż fizyczny prezent. Choć każdy kija ma oczywiście daw końce.

Z całą pewnością, podarowanie komuś gotówki będzie mniej oryginalne i niekoniecznie obdarowany to zapamięta (no, chyba, że dostanie naprawdę dużą sumkę). Upewnijmy się, że dajemy kwotę, która jest odpowiednia i przemyślana – ani nie za niska, ani nie za wysoka. Dodatkowo, można rozważyć dodanie karteczki z życzeniami lub jakąś inskrypcją, by pokazać jak dana osoba jest dla nas ważna.

5/5 - (1 vote)