Day tradingiem nazywamy krótkoterminowy handel na giełdzie, w którym pozycje zawiera się na czas nie przekraczający jednego dnia. Można w ten sposób obracać instrumentami giełdy tradycyjnej, walutami czy kryptowalutami. Możliwość szybkiej realizacji zysków i pomnożenia ich dzięki dźwigni finansowej przyciąga do day tradingu wielu inwestorów, także niedoświadczonych. Niestety bardzo często szybko kończą oni jako dostarczyciele kapitału dla doświadczonych i silniejszych graczy. Jak więc handlować w krótkim terminie, żeby zniszczyć swojej psychiki i finansów, a przy okazji dać sobie szansę na dodatkowy zarobek? W tym tekście przygotowaliśmy listę 8 wskazówek, które mogą pomóc w rozsądnym stawianiu pierwszych kroków na giełdzie.

Day trading – jak grać, żeby nie stracić wszystkiego, a tylko to, co możemy?

To dość podstawowa, ale niezwykle ważna kwestia. Day trading wiąże się z ryzykiem straty nawet całego kapitału, dlatego tak ważne jest, aby nie ryzykować utraty środków, bez których popadniemy w kłopoty. Handel z wykorzystaniem pieniędzy niezbędnych nam do codziennego funkcjonowania, a już nie daj Boże pożyczonymi, to proszenie się o kłopoty.

Giełdowe wykresy na tablecie - inwestorzy na zebraniu - konsensus rynkowyDodatkowo, inwestor mający świadomość, że nawet utrata całego zainwestowanego kapitału nie zrujnuje mu życia, może podejmować decyzje w dużo bardziej spokojny i racjonalny sposób.

Świadomość swojego miejsca na rynku przy krótkoterminowym tradingu

Pamiętaj, że wchodząc na rynek akceptujesz zasady, jakie na nim panują. Giełda jest grą o sumie zerowej. Pieniądze nie spadają na nią z nieba, ale są przynoszone przez graczy, tak więc żeby ktoś zarobił, to ktoś inny musi stracić. Oczywiste jest również, że duzi gracze z dużym kapitałem mają znacznie większe możliwości w zakresie rozgrywania ruchami cen tak, żeby na nich zarabiać.

Można się z tym faktem zżymać, ale jeśli chce się odnieść sukces, trzeba go zaakceptować oraz spróbować zrozumieć i wykorzystać. Pamiętajmy również, że obecnie coraz większą rolę, zwłaszcza w handlu na małych interwałach, odgrywają boty handlujące w oparciu o zaprogramowany algorytm.

Ostrożność przy dobieraniu dźwigni finansowej

Dźwignia finansowa pozwala pomnożyć zyski, toteż gracze bardzo chętnie z niej korzystają. Niestety musimy pamiętać, że tak samo, jak zyski, tak samo użycie dźwigni pomnaża nasze straty. Stratna pozycja z dużą dźwignią może także zostać zlikwidowana.

Przykład: jeśli kupujemy instrument za 100 złotych i jego cena spada o 10%, tracimy 10 złotych. Jeśli jednak zajmiemy taką samą pozycję na dźwigni x10, nasza strata wyniesie 100%, a nasza pozycja ulegnie automatycznej likwidacji. Jeśli z kolei użyjemy dźwigni x100, to wystarczy już ruch o jeden procent w niepożądanym kierunku, żeby pozbawić nas pozycji.

Dlatego pamiętajmy, że nie wszystko da się przewidzieć, a wysoka dźwignia to bardzo wysokie ryzyko.

Trzymanie się strategii – klucz do „kontrolowanego” sukcesu

Kluczowym faktem, o którym należy pamiętać na giełdzie jest ten, że nie wszystkie nasze zagrania będą dobre, bo nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeśli jednak mamy dobrą strategię działania, pozwalającą z dużym prawdopodobieństwem zawierać zyskowne transakcje, to trzymajmy się jej.

Najgorszym, co możemy zrobić po kilku udanych zagraniach jest uznanie, że jesteśmy już mistrzami rynku i cokolwiek byśmy teraz nie zrobili, i tak osiągniemy duże zyski.

Przeczytaj też: Finax – czy warto? Działanie, opłaty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą – aktualne zniżki!

Obmyślenie strategii wejścia i wyjścia

Skoro już dotknęliśmy tematu strategii warto dopowiedzieć jeszcze o jednym, niezwykle ważnym, szczególe. Czasem możemy bowiem zapomnieć o tym, że zyskowna transakcja składa się nie tylko z wejścia, ale także, a może przede wszystkim, z wyjścia. To moment wyjścia jest bowiem momentem realizacji zysku albo straty.

Dlatego zanim zajmiemy pozycję zastanówmy się, jakie scenariusze rozpatrujemy i na jakich poziomach cenowych lub w jakich sytuacjach będziemy chcieli z niej wyjść. Warto również rozważyć zastosowanie zleceń typu take profit oraz stop loss.

Wonga banner - 750

Analiza wykresu na różnych interwałach

To kwestia czysto techniczna, która może bardzo ubogacić nasz ogólny obraz rynku. Wiadomo, że handlując na giełdzie wypracowujemy jakiś swój styl, również w obrębie czasu. Zajmujemy pozycje na kilkanaście minut, kilka godzin lub kilka dni i w zależności od tego z czasem wyrabiamy sobie ulubiony interwał, na który najchętniej patrzymy. Warto jednak patrzeć szerzej i przeglądać wykresy na większych oraz mniejszych interwałach.

W ten sposób z jednej strony będziemy orientować się w długoterminowej sytuacji na rynku, panującym trendzie i sentymentach, a z drugiej strony bardziej szczegółowo poznamy drobne ruchy cenowe, które na większym interwale będą ukryte w jednej czy dwóch świeczkach.

Przeczytaj też: Konto margin (marżowe) – na czym polega zadłużenie w inwestowaniu? Koszty i margin call

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Day trading czy inne formy spekulacji na giełdzie mogą być ciekawą formą spędzania czasu, ale opieranie na nich całego planu na życie to zdecydowana przesada. Jeśli dysponujemy środkami, które chcemy przeznaczyć na inwestycję, warto pomyśleć o inwestycji długoterminowej w różne aktywa, a co najwyżej niewielką część przeznaczyć na spróbowanie swoich sił w day tradingu.

Dobrze zdywersyfikowany, czyli mądrze rozdzielony pomiędzy różne aktywa, portfel inwestycyjny daje największą szansę na to, że niezależnie od różnych czynników i sytuacji, wartość naszego majątku będzie bezpiecznie rosła.

Przeczytaj też: Kopanie kryptowalut (Bitcoina) – na czym polega? Ile trwa i czy jest legalne?

Bycie gotowym na różne scenariusze

Dobra analiza, rozsądne zarządzanie kapitałem i uważna obserwacja sytuacji na rynku są kluczowe. Pamiętajmy jednak, że nawet dogłębnie przemyślana i idealnie zajęta pozycja może doprowadzić do straty. Dlaczego się tak dzieje?

Ponieważ rynki są nieprzewidywalne i często zdarzają się na nich ruchy cenowe, których po prostu ciężko było oczekiwać. Dlatego obmyślając pozycję warto rozważyć różne scenariusze i zastanowić się nad strategią postępowania w sytuacji, w której się zrealizują.Trader z brodą w garniturze przed ekranami indeksów giełdowych

Panowanie nad emocjami

Ten punkt nieco konkluduje kilka poprzednich, ale warto podkreślić go w szczególny sposób. Panowanie nad emocjami nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze. Pamiętaj jednak, że tak jak jedna udana transakcja nie czyni Cię rekinem biznesu, tak jedno niepowodzenie nie oznacza, że jesteś nieudacznikiem i giełda nie jest dla Ciebie. Nie pozwól również, żeby emocje wygrały z Twoim rozumem, analizą i strategią.

Przeczytaj też: Zagrożenia związane z kryptowalutami i Bitcoinem w roku 2022 – teoria dyfuzji technologii

Ciągła edukacja i wyciąganie własnych wniosków

Na koniec zostawiliśmy poradę naszym zdaniem najważniejszą. Tak, jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i na giełdzie ciągły rozwój i edukacja są kluczowe. Dlatego naprawdę warto poświęcić czas na naukę różnych aspektów funkcjonowania giełdy – od:

  • analizy technicznej,
  • poprzez rodzaje zleceń i ich działanie,
  • analizę arkusza zleceń i danych handlowych,
  • psychologię rynkową,
  • funkcjonowanie różnych mechanizmów manipulacji,
  • aż po analizę fundamentalną danego instrumentu finansowego.

W Internecie nie brakuje bardzo dobrych materiałów poruszających te tematy, również w języku polskim i za darmo, natomiast trzeba też pamiętać, że nic nie nauczy Cię rynku tak dobrze, jak sama aktywność na nim.

Przeczytaj teżSłownik inwestora – podstawowe pojęcia giełdowe (slang) dla początkujących. Instrumenty pochodne – czym są?

Jak nie przegrać na day tradingu? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że te kilka prostych rad pozwoli Ci poszerzyć spojrzenie na day trading na rynkach finansowych i poprawić osiągane tam wyniki. Jeśli jednak zdarzy Ci się porażka to pamiętaj, że to bardzo trudna dziedzina i historia giełdy usiana jest, niestety, przegranymi.

Życie nie kończy się jednak na giełdzie i wykresach, więc jeśli zastosujesz się do opisanych tu zasad i unikniesz bankructwa, za jakiś czas będziesz wspominać swoje ewentualne porażki ze śmiechem.

Przeczytaj też: Bezpieczny portfel inwestycyjny w 2022 roku – dywersyfikacja na kruszce, obligacje czy antyki?

UWAGA!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 9.01.2021 r. widnieją tam aż 33 firmy.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

3.7/5 - (7 votes)