Faktoring posiada kilka typologii np. ze względu na odpowiedzialność faktoranta za zobowiązanie – pełny lub niepełny, ale także ze względu na rodzaj cesjijawny i cichy. Ten ostatni jest zwany także ukrytym lub tajnym. Jest to forma finansowania faktur korzystna dla faktoranta, ponieważ jego klient nie dowiaduje się o fakcie korzystania z zewnętrznej pomocy. Z komfortem jednak wiążą się wyższe koszty. Czym dokładnie jest faktoring cichy, gdzie go można uzyskać i ile kosztuje?

Szybki cichy faktoring online – ranking 2023

Smeo logo
 • Smeo
 • Faktoring online od 300 do 500.000 zł
  do 100% wartości faktury
 • Okres spłaty: 7 - 90 dni
 • Prowizja miesięczna: 2,4%
 • Faktoring cichy - cesja cicha: tak
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: nie
  Decyzja w ciągu: 15 minut

  Promocja 1% prowizji miesięcznej na pierwszą fakturę
  Finansowanie faktur w złotówkach i euro
  Finansowanie dostępne dla nowych firm już od 1. dnia działalności
efaktoring nfg - banner
 • eFaktoring NFG
 • Faktoring online od 200 do 100.000 zł
  do 100% wartości faktury
 • Okres spłaty: 30 - 90 dni
 • Prowizja miesięczna: 1,99%
 • Faktoring cichy - cesja cicha: tak
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: nie
  Decyzja w ciągu: 5 minut

  Promocyjne i najniższe oprocentowanie na rynku - 1,99% za miesiąc
  Do 14 bezpłatnych dni karencji na spłatę
  Opcja wnioskowania bez wychodzenia z biura - całkowicie online
Finea banner 300x250
 • Finea
 • Faktoring online od 500 do 200.000 zł
  do 100% wartości faktury
 • Okres spłaty: 7 - 90 dni
 • Prowizja miesięczna: od 2,0% (dzienna od 0,0666%)
 • Faktoring cichy - cesja cicha: tak
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: tak
  Decyzja w ciągu: 15 minut

  Wnioskowanie całkowicie online i możliwość finansowania pojedynczych faktur w EUR i PLN
  Możliwość finansowania wkładu własnego w leasingu
  Oferta dostępna po upływie 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności i również dla obcokrajowców (min. 12 stażu prowadzonej firmy + karta pobytu stałego)
Fakturatka.pl banner
 • Fakturatka
 • Rozłożenie płatności za fakturę do 36 rat - faktura od 100 do 30000 zł
  do 99% jej wartości
 • Okres spłaty: 1 - 36 miesięcy
 • RRSO: ok. 8,7% - dokładne info w kalkulatorze
 • Faktoring cichy - cesja cicha: n/d
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): n/d - ale odpowiedzialność po stronie Fakturatki
  Finansowanie zakupów: tak
  Decyzja w ciągu: nawet 30 minut

  Finansowanie dostępne dla firm ze stażem min. 12 miesięcy działalności
  Usługa stworzona przez Faktoring NFG
  Oferta dostępna zarówno dla firm jako kupujących, jak i sprzedających, które mogą podsunąć to rozwiązanie swojemu kontrahentowi
finiata 300x250 px logo
 • Finiata
 • Pozabankowa linia finansowa od 1000 do 100.000 zł
 • Okres spłaty: 180 dni
 • Prowizja miesięczna: 0,5%/mies. od przyznanego limitu + 1,67%/mies. od wykorzystanej kwoty
 • Faktoring cichy - cesja cicha: nie
  Opcja faktoringu pełnego (bez regresu): nie
  Finansowanie zakupów: tak
  Decyzja w ciągu: 24h

  Elastyczne finansowanie na okres do pół roku bez konieczności przesyłania faktur
  Konieczność wysłania wyciągu z konta firmowego z ostatnich 3 miesięcy lub weryfikacji rachunku poprzez Kontomatik
  Brak informacji o sprawdzaniu baz BIG czy BIK

 

Informacje w tabeli mają charakter wyłącznie prezentacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.).

Faktoring tajny – co to jest?

Faktoring cichy, zwany również tajnym to rozwiązanie, które polega na finansowaniu faktur sprzedażowych bez informowania kontrahenta o korzystaniu z zewnętrznego finansowania. Cesja praw do faktury następuje, jak w faktoringu jawnym, tylko że Państwa klient nie jest o tym fakcie informowany. Dzieje się tak pod warunkiem spełnienia warunków wynikających z umowy pomiędzy Państwem (faktorantem) a firmą faktoringową (faktorem). Faktoring tajny nie odbywa się zatem bez zabezpieczeń ze strony udzielającego finansowania.

Ile to kosztuje?

Usługi faktoringu ukrytego jest sprzedawana w tej samej formie, co faktoring jawny. Podstawowa stawka to oprocentowanie od wartości faktury w odniesieniu do okresu 30 dni (niejako „chwilówka dla firm„). Dodatkowo może Stawki są jednak wyższe, ale o tym za chwilę. Porozmawiajmy najpierw o korzyściach.

Zalety szybkiego faktoringu online

faktoring - cicha cesjaKorzyści ze skorzystania z faktoringu ukrytego są wielorakie:

 • finansowanie faktur umożliwia utrzymanie płynności finansowej (zwłaszcza w branżach z długimi terminami płatności, jak branża budowlana czy transportowa) – choć oczywiście tak jak każdy produkt finansowy powinien być używany ostrożnie,
 • pozytywny wizerunek profesjonalnej firmy staje się prostszy do utrzymania,
 • relacje z klientami pozostają harmonijne i pozbawione braku równowagi ze względu na utajnioną procedurę wykupu faktury w faktoringu cichym,
 • dzięki faktoringowi jako takiemu mogą Państwo generować większe obroty, pozwalać klientom na zamawianie większej ilości produktów z dłuższym terminem płatności i nie martwić się o zatowarowanie (tu przydatny może być faktoring odwrotny, zakupowy).

Nie bez baz KRD, BIG Infomonitor czy ERIF

Brak cesji jawnej oznacza większe ryzyko dla faktora. W związku z tym na tę formę wsparcia mogą liczyć jedynie firmy w dobrej kondycji finansowej. Podmioty, które figurują w bazach Krajowego Rejestru Długów czy BIG-u Infomonitor mogą starać się wyłącznie o pomoc w ramach faktoringu jawnego. Wtedy firma faktoringowa jest w stanie zweryfikować u kontrahenta, czy usługa, na którą została wystawiona faktura rzeczywiście została wykonana. Ewentualnie, gdy chodziło o sprzedaż produktów – czy towar został dostarczony.

Faktoring ukryty dla małych firm

Małe czy mikrofirmy nie są jednak wcale wykluczone z grona podmiotów, które mogą starać się o faktoring z cesją cichą. Wręcz przeciwnie. Oferty tzw. mikrofaktoringu obfitują w opcje z niejawnym procesem wykupu faktury (poza Monevią, która posiada inną, choć też dobrą ofertę, dlatego ją umieszczamy powyżej). Proces wnioskowania odbywa się szybko, co jest ważne w przypadku małych, jedno- lub kilkuosobowych firm bez rozbudowanych działów finansowych.

Faktoring online przez internet pozwala na złożenie wniosku i dołączenie faktur bezpośrednio w przeglądarce www po zalogowaniu się do systemu danego faktora. Decyzja nt. finansowania może pojawić się nawet w ciągu 5 minut, tak samo i wypłata pieniędzy. Oczywiście pod warunkiem, że konto firmowe posiadają Państwo w jednym najbardziej popularnych banków.

Faktoring cichy w NFG - kolejne kroki

Powyższy wykres pokazuje jak przebiega faktoring tajny w firmie NFG. Narodowy Fundusz Gwarancyjny S. A. sfinansował już 78 tysięcy faktur na kwotę bliską 500 milionów złotych. Definitywnie jest to lider rynku pozabankowych firm faktoringowych. Swoje usługi oferuje już od 1,99% wartości faktury za każde 30 dni finansowania. Źródło: nfg.pl

Kto nie może skorzystać z cesji cichej? Zakaz cesji w umowach

Zakaz cesji (przeniesienia) praw w umowie

Jeżeli podobny zapis znajduje się Państwa umowie o współpracy z kontrahentem, nie będzie można wysłać faktury sprzedażowej wystawionej do umowy do cesji cichej.

Istnieje pewna grupa przedsiębiorstw, która nie skorzysta z faktoringu z cesją cichą. Ujawniania niektórych danych lub po prostu przenoszenia praw dotyczących wynagrodzenia zabraniają niektóre umowy. Więc jeżeli zakładają Państwo możliwość skorzystania z takiej formy finansowania faktur w przyszłości, należy albo negocjować zapisy umów, by uniknąć zakazu cesji, albo nie umieszczać go lub usunąć, jeżeli to Państwo jesteście odpowiedzialni za przedstawienie draftu przed rozpoczęciem współpracy.

Na stronach internetowych niektórych faktorów (nie umieszczonych w naszym rankingu), można znaleźć zachętę do tego, by ukrywać się z cesją wierzytelności w sytuacji, gdy podpisaliśmy zakaz przeniesienia praw (sic!). Może porada ta nie jest sformułowana wprost, ale można ją wydedukować. Stanowczo potępiamy tak nieetyczne zachowanie i odradzamy go, ponieważ w razie wyjścia faktów na jaw, może to Państwa słono kosztować.

Opinie klientów firm faktoringowych

Popularność szybkiego finansowania faktur to efekt szerokiej oferty, która jest odpowiedzią na różne dylematy klientów. Jednym z nich jest niechęć do przechodzenia przez procedurę wykupu faktury w tradycyjnym, jawnym faktoringu. By pokonać tę mentalną, choć naprawdę przeszkodę u przyszłych faktorantów, wymyślono faktoring z cesją cichą. Opinie klientów na temat tego rozwiązania są pozytywne, choć jak głosi sentencja łacińska – quot capita, tot sensus – ile głów, tyle zdań. Możemy sparafrazować to zdanie: ilu faktorów, tyle zdań.

Wiadomo, że najważniejszym czynnikiem decydującym o decyzji klienta jest cena. Te w obecnych warunkach kształtują się na coraz niższym poziomie, więc właściciele biznesów nie powinni narzekać. Warto odnotować też fakt, że mimo wyższych kosztów i wzrastającej ilości firm korzystających z tradycyjnego faktoringu w niektórych branżach, ten tajny jest wciąż popularny. Ma to miejsce ze względu na możliwość zachowania prestiżu, braku konieczności „proszenia się o pieniądze”, a więc niezależności, którą Polacy kochają.

Warto jednak zaznaczyć, że nie koniecznie korzystanie z faktoringu umniejszy przedsiębiorcę w oczach kontrahenta. Jeżeli jest on doświadczonym przedsiębiorcą, zdaje sobie sprawę z tego, że skoro firma faktoringowa podjęła z Państwem współpracę, oznacza to, że Państwa wiarygodność nie wisi na włosku. Wręcz przeciwnie – można Państwu zaufać.

4/5 - (13 votes)