Od lat ludzie korzystają z kart kredytowych podczas wykonywania różnych płatności i coraz rzadziej sięgają po gotówkę. Zwłaszcza że większość sklepów, zarówno hipermarketów, jak i małych lokalnych placówek, daje taką możliwość. Dlatego niemal nikt nie nosi już przy sobie gotówki. Zamiast tego bowiem można zapłacić za zakupy szybko i bez problemu przy użyciu właśnie własnej karty. Dopiero gdy taka opcja okazuje się niemożliwa, trzeba skierować swoje kroki do bankomatu. Nie trzeba jednak marnować czasu na takie wędrówki. Zamiast tego warto skorzystać z usługi cashback i to jeszcze podczas regulowania płatności w sklepie. Czym zatem jest ta usługa i jakie daje możliwości?

Cashback – co to jest?

Cashback stosunkowo prosta usługa, z której można skorzystać choćby w sklepie czy na stacji benzynowej podczas zwyczajnych zakupów. Pozwala na wypłacenie gotówki przy okazji dokonywania płatności. Nie ma tu znaczenia kwota, jaką właściciel karty musiał zapłacić. Najważniejsze jest jedynie to, że płatność musi być wykonana kartą. Przy opłatach gotówkowych nie można skorzystać z tej usługi.

Płatność kartą kredytową w sklepie stacjonarnym - terminalCzasami zdarza się, że nazwę cashback używa się jako pojęcia oznaczającego zwrot przez bank części wydatków poniesionych przez klienta podczas dokonywania płatności kartą. Jednak ta usługa to moneyback, która wiąże się z promocyjna ofertą banków i piszemy o niej na końcu tego tekstu. Wygląda to tak, że instytucja wypłaca coś na wzór premii za wykonanie płatności kartą płatniczą na konto swojego klienta.

Zwykle wynosi ona maksymalnie kilka procent dokonanej płatności. Jednak w przeciwieństwie do usługi cashback nie daje możliwości wypłaty gotówki.

Jak działa cashback?

Każdy, kto chciałby skorzystać usługi cashback, nie musi jej wcześniej aktywować ani dokonywać żadnych dodatkowych czynności poza dokonaniem zwyczajnych zakupów i opłaceniem ich z karty kredytowej lub debetowej. Wtedy trzeba jedynie poinformować ekspedienta o planowanej wypłacie gotówki. Najlepiej zrobić to zanim jeszcze zacznie kasować towar lub dopiero przed opłacaniem zakupów.

Ile można wypłacić?

Należy także podać kwotę, jaką chce się wypłacić. Może to być 50 zł czy 100 zł, ale także 123,45 zł. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać także grosze. Dzięki temu można bowiem wypłacić dokładnie tyle, ile w danej chwili jest potrzebne. Kwota ta zostanie doliczona do kosztów zakupów.

Tak jak zostało wspomniane wyżej, nie ma znaczenia wartość zakupów. Można np. kupić produkt za 2 zł i wypłacić przy tym 200 zł w gotówce. Istnieje jedynie górna granica jednorazowej wypłaty. W przypadku karty Visa wynosi 300 zł, w dla kart MasterCard aż 500 zł. Można jednak z tej usługi korzystać wielokrotnie w ciągu całego dnia.

Pewnego rodzaju limitem może być jeszcze ilość gotówki znajdującej się aktualnie w kasie sklepowej.

Następne kroki niczym nie różnią się od zwyczajnego opłacania zakupów. Klient musi jedynie posiadać kartę Visa lub MasterCard. Na koniec jedynie otrzymuje się wybraną wcześniej kwotę, paragon oraz potwierdzenie wypłaty cashback. Należy jeszcze pamiętać o dziennym limicie wypłat, który można samemu ustawić na stronie swojego banku. Poza tym można korzystać z tej usługi dowolnie przez cały dzień.

Przeczytaj też: Bankomat zatrzymał kartę – co robić w takiej sytuacji? Przyczyny i rozwiązania

Kto oferuje usług Cashback?

Obecnie nie w każdym sklepie jest możliwość skorzystania z usługi cashback. Jednak coraz więcej placówek decyduje się na wprowadzenie jej, dzięki czemu takich miejsc przybywa. Przeważnie informacje na ten temat są umieszczane na drzwiach wejściowych, witrynie sklepowej lub na samej kasie. Powinno znajdować się tak logo MasterCard Cashback lub Visa Cashback. Jeśli go nie ma, można jeszcze dopytać obsługę sklepu, czy istnieje możliwość skorzystania z tej usługi.

Axi Card - bannerZe znanych placówek, w których można skorzystać z cashback, można wymienić:

 • Żabkę,
 • Dino,
 • Carrefour,
 • Ruch,
 • Fresh Market,
 • Media Markt,
 • Media Expert,
 • Mapłka Express,
 • Orlen,
 • Saturn.

Warto tu zaznaczyć, że nie wszystkie banki oferują swoim klientom korzystanie z systemu cashback. Są to m.in.

 • Getin Noble Bank,
 • BOŚ Bank,
 • Toyota Bank czy
 • mBank.

Jednak wiele pozostałych, popularnych placówek ma tę możliwość. Przed skorzystaniem z usługi dobrze jest zapoznać się z opłatami związanymi z tą usługą (przeważnie wynosi nie więcej 1 zł) oraz limitami maksymalnej wysokości przy jednej transakcji. Jest to związane z tym, że usługa ta zależy wyłącznie od indywidualnej polityki danego banku.

Wonga banner - 750
Przeczytaj też: Płatność BLIK – co to jest, jak działa aplikacja, przelew BLIK i wypłata z bankomatu? Gdzie zapłacę?

Jak wypłacać pieniądze?

Do wypłaty przydaje się przede wszystkim odpowiednia karta płatnicza, jak Visa, MasterCard i Maestro. Ważne jest także to, by bank, który wydał daną kartę, działał też w systemie cashback. Poza tym z usługi mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Wiele banków oferuje także możliwość wykorzystania tutaj karty debetowej, kredytowej, a także karty przedpłaconej lub obciążeniowej. Warto zatem zapoznać się z ofertą własnej placówki i dowiedzieć się, jakie opcje są dostępne. Najlepiej także podczas samego zakładania konta dopytać o ten system.

Nie każda z powyższych kart jest uznawana także za kartę cashback. Nie wystarczy samo logo Visy czy MasterCard na karcie. Jeśli bowiem bank nie udostępnia tej usługi, sam znaczek nie ma większego znaczenia.

Przeczytaj też: Pozabankowa karta kredytowa online – ranking 2022

Zalety usługi Cashback – wygoda i bezpieczeństwo

Jako najważniejszą zaletę można wymienić to, że usługa daje możliwość wygodnego i szerokiego dostępu do gotówki w każdej chwili. O wiele łatwiej bowiem jest znaleźć sklep, który posiada terminal i udostępnia możliwość skorzystania z tej usługi, niż bankomat.

Poza tym klient oszczędza dodatkowo czas. Po pierwsze nie musi właśnie szukać bankomatu odpowiedniego dla swojego banku. Po drugie podczas wykonywania zwyczajnych zakupów jednocześnie kupuje to, czego potrzebuje, i może wypłacić taką kwotę, jaka jest mu konieczne w danej chwili. Nie musi być zaokrąglona, jak to bywa w przypadku bankomatów. Kwota może być nawet bardzo mała i nierówna.

karta kredytowa - użyta do cashbackIstotne jest też bezpieczeństwo takich transakcji. Zawsze podczas ich wykonywania należy użyć kodu PIN, a czasami zdarza się konieczność skorzystania z podpisu. To sprawia, że do środków na koncie ma dostęp jedynie właściciel karty.

Dodatkowo klient może dokonać nieograniczonej liczby wypłat w ciągu całego dnia. Limit ustala sam na stronie swojego banku. Jednak jednorazowo może wypłacić kwotę, która nie przekracza narzuconej odgórnie granicy.

Sama procedura wypłaty jest prosta, gdyż większość czynności wykonuje sprzedawca, nie zajmuje więcej czasu niż skorzystanie z bankomatu. Właściciel karty nie ponosi przeważnie dodatkowych opłat (większość banków nie pobiera żadnych prowizji od usługi cashback), a do tego nie musi spełniać żadnych innych wymagań, by korzystać z usługi.

Przeczytaj też: Chargeback – czym jest i jak działa tzw. obciążenie zwrotne? Limity

Wady cashback – możliwe pewne limity

System ten, choć ma wiele zalet, nie jest też wolny wad, o których warto pamiętać, zanim zacznie się z niego korzystać. Przede wszystkim gotówkę można wypłacić jedynie podczas wykonywania zakupów. Trzeba zatem stracić pieniądze, by móc je jednocześnie zyskać.

Należy tutaj przypomnieć, że kwota samych zakupów może być znacząco mniejsza od kwoty, jaką chce się wypłacić. Jednak niektóre sklepy mogą zastrzec sobie, że korzystanie z systemu cashback jest u nich możliwe jedynie wtedy, gdy sama transakcja przekroczy konkretną kwotę.

Przeczytaj też: Zarabianie na karcie kredytowej – jak to zrobić?

Sam sprzedawca może odmówić wykonania usługi, jeśli nie posiada obecnie w kasie odpowiedniej ilości gotówki. Jednak takie przypadki raczej nie zdarzają się zbyt często, zwłaszcza w większych sklepach.

W zależności od posiadanej karty trzeba liczyć się z ograniczeniem dotyczącym jednorazowej wpłaty. Jak zostało wspomniane, wcześniej limit ten wynosi od 300 do 500 zł. Ponadto niektóre banki nakładają na tę usługę dodatkową opłatę od 50 gr do 2 zł. A część z nich umożliwia skorzystanie z systemu cashback jedynie przy korzystaniu z kart debetowych.

Przeczytaj też:

Usługa Cashback a moneyback

Sam cashback nie daje wielu możliwości zarobku właścicielowi danej karty. Dzięki niemu można jedynie wypłacać dodatkowo gotówkę i to w wygodniejszy sposób niż w bankomacie, co z pewnością dla wielu klientów jest dobrą wiadomością. Dzięki temu bowiem można zaoszczędzić czas, a nierzadko też i pieniądze. Za to w przypadku moneyback można mówić o dochodzie pasywnym.

Moneyback jest to zwrot części pieniędzy, jakie człowiek i tak wydaje podczas konkretnych zakupów. Usługa jest oferowana przez banki, które zachęcają nią klientów do zakładania kont osobistych lub firmowych właśnie u nich. W zależności od sklepu kwota zwrotu może wynosić nawet kilkanaście procent wartości zakupu i jest automatycznie przelewana na konto klienta.

Z pewnością warto skorzystać z tego systemu, gdyż dzięki niemu można z każdych zakupów otrzymywać dodatkowy zwrot. A do tego nie płaci się podatku, gdy kwota zwrotu nie przekroczy 2 000 zł.

Przeczytaj też: Przyszłość gotówki – zmierzch czy przetrwanie pieniądza? Gdzie nie zapłacimy kartą?

Korzystanie z usługi moneyback jest w pełni bezpieczne, gdy korzysta się ze sprawdzonych i wiarygodnych platform. Zakupy bowiem można wykonywać nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także internetowo w wielu miejscach. Dane są zatem zawsze chronione tak, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Moneyback jest po prostu pewnym rodzajem promocji wprowadzonym przez wiele banków i innych placówek. Ma na celu zachęcenie do korzystania z usług danego banku. W przeciwieństwie do innych tego typu ofert nie wymaga podpisywania żadnych dodatkowych umów czy wybierania konkretnych produktów. Wystarczy jedynie podczas zakupów skorzystać z własnej karty płatniczej, a podczas kolejnego cyklu rozliczeniowego na koncie klienta pojawi się odpowiednia kwota zwrotu.

Przeczytaj też: Jak zastrzec kartę płatniczą? Zastrzeganie a blokada karty

3.8/5 - (6 votes)