Budżet domowy to szeroko omawiane i znane pojęcie dla wielu internautów. W wielu przypadkach jednak nie wiemy do końca, czym jest, jak się prowadzi zeszyt kontroli wydatków i dlaczego bezwzględnie powinno się to czynić. Prowadzenie budżetu domowego i jego przestrzeganie nie jest trudne, ale wymaga poświęcenia pewnego czasu i posiadania podstawowej wiedzy finansowej. W tym tekście prezentujemy wszystkie informacje o budżecie domowym zebrane razem, które z pewnością ułatwia prowadzenie finansów osobistych. W komentarzach czekamy na informacje, jak oszczędzacie?

Budżet domowy – co to jest?

Paragon fiskalny - kalkulator, ołówek, spisanie wydatkówBudżet domowy jest świadomym prowadzeniem finansów domowych. Polega on na zarządzaniu wszystkimi pieniędzmi, jakie posiadamy w rodzinie na dany miesiąc w ściśle uporządkowany sposób. Budżet domowy jest zatem rozrachunkiem przychodów i wydatków tak jak budżet firmowy czy państwa.

Z jednej strony spisuje się przychody i środki, jakimi będziemy dysponowali w następnym miesiącu, a z drugiej wydatki, które musimy uregulować oraz odpowiednio układa według priorytetu. Uporządkowanie i przestrzeganie ustalonych zasad w stosunku do własnych finansów w taki sposób jest właśnie budżetem domowym.

Kontrola wydatków w zeszycie, a może w arkuszu Excel lub aplikacji?

Budżet domowy możemy prowadzić w wersji elektronicznej (aplikacja lub Google Docs i Excel) lub papierowej — w tradycyjnym zeszycie. W sieci możemy znaleźć wiele szablonów, w których będziemy wypisywali jedynie dane sumy. Ogólnie, jego stworzenie zajmuje jedynie jeden wieczór w miesiącu lub kilka godzin o dowolnej porze. Dokonywanie zmian nie jest wymagające i nie musimy znać się na kwestiach finansowych, aby je wprowadzać. Posiada wiele plusów i pomaga odpowiedzialnie kontrolować wydatki.

Budżet domowy prowadzić możemy niezależnie też od ilości przychodów, jakimi dysponujemy czy branży, w jakiej pracujemy. Powinna korzystać z niego nawet osoba samotna prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe. Celem budżetu domowego jest zabezpieczenie wszystkich środków na wydatki w taki sposób, aby na nic nie brakowało nam pieniędzy.

Według ekonomistów kontrola wydatków to podstawowa umiejętność finansowa, którą powinna posiadać każda osoba dorosła. To my decydujemy, jaki ostatecznie kształt przyjmie budżet. Kluczem do sukcesu jest zatem świadome podejmowanie decyzji o przeznaczeniu wszystkich sum na wydatki oraz przestrzeganiu tych założeń.

Przeczytaj też: Kapitał rodzinny – jak go zebrać i inwestować, by pomóc dziecku w starcie?

Dlaczego powinniśmy świadomie zarządzać domowym budżetem?

Budżet domowy powinien być prowadzony w każdym domu z wielu powodów. Pierwszym z nich jest kontrola nad wydatkami. Wiedząc na początku miesiąca, jakie sumy możemy wydać na jakie cele, nie dopuścimy do sytuacji, w której zabraknie nam pieniędzy na ważne wydatki. Dzięki temu nie będziemy się zadłużali oraz dzięki temu, że nie wpadniemy w spiralę zadłużenia, będziemy mogli kontrolować w pełni nasze pieniądze.

Przeczytaj też: Poduszka finansowa – dlaczego warto posiadać rezerwę i jak ją stworzyć?

Bałagan w finansach domowych często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, których można uniknąć, a które często decydują o naszym dalszym życiu. Prowadzenie budżetu domowego przekłada się także na komfort psychiczny i brak stresu wynikającego z niewiedzy o stanie naszych finansów. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, dzięki której możemy prowadzić życie na zupełnie innym poziomie.

Prowadzenie budżetu domowego to też efektywniejsze zarządzanie pieniędzmi. Wiedząc jakie sumy możemy wydać na daną rzecz, możemy wydawać dokładnie tyle, ile jesteśmy w stanie, nie przekraczając limitu ani zanadto się nie ograniczając. Pozwoli to spełnić nasze indywidualne plany i marzenia dużo szybciej niż w przypadku braku planu finansowego.

Wonga banner - 750
Samo dbanie o budżet domowy oraz finanse osobiste nie jest trudne i wymagające. Możemy zatem taki budżet prowadzić, nie znając się na finansach. Plusem prowadzenia budżetu domowego w długiej perspektywie jest szybsze i efektywniejsze rozwijanie własnego życia. Pieniądze są ważnym jego elementem. Jeśli będziemy nimi dobrze zarządzać, po kilku latach różnica między wydawaniem ich bez planu będzie znacząca, a my będziemy na innym poziomie finansowym niż osoby nieprowadzące budżetu domowego. Przełoży się to na wyższy status finansowy i poziom życia.

Przeczytaj też: Dokumenty Google – galeria 24 szablonów ułatwiających pracę i życie

Jak prowadzić budżet domowy?

Prowadzenie budżetu domowego należy rozpocząć od stworzenia jednego miejsca, gdzie będziemy przetrzymywać wszystkie dokumenty oraz nasze notatki. Budżet na nowy miesiąc warto stworzyć na jego początku np. 1 go lub kilka dni wcześniej.

  1. Kartkę lub dokument w komputerze należy podzielić na dwie części — przychodów i wydatków.
  2. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się i spisanie wszystkich przychodów rodzinnych. Mogą być to pensje, stypendia czy wpływy do budżetu z innych tytułów. Warto umieszczać tam jedynie kwoty, których jesteśmy pewni.
  3. Gdy posiadamy już szacowane wpływy, należy również wpisać w drugiej części wydatki, które będziemy musieli ponieść. W tym miejscu z kolei będziemy ujmować wszystkie ponoszone koszty życia, takie jak opłaty za czynsz i media, abonament telefoniczny lub internetowy i multimedialne, środki na bilety oraz paliwo, środki na jedzenie czy ciuchy i utrzymanie mieszkania.
    W rubryce tej należy wpisać też pieniądze potrzebne na kieszonkowe, zbytki czy wydatki, które chcemy zrealizować, a które nie są pilne. Wydatki należy wpisywać od najważniejszych do tych najmniej ważnych.
  4. Następnie należy na kartce przypisywać kwoty po kolei, zaczynając od najważniejszych wydatków. W ten sposób zabezpieczymy pieniądze na najważniejsze wydatki, dzięki którym będziemy mogli przeżyć takie jak leki, czynsz czy życie. W razie zbyt małej ilości pieniędzy w budżecie, zabraknie nam jedynie na kieszonkowe czy wycieczki i wiedząc to, będziemy mogli zrezygnować z nich już na początku miesiąca, skupiając się jedynie na ważnych wydatkach.

Przeczytaj też: Finax – czy warto? Działanie, opłaty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą – promocje

Poduszka finansowa dzięki arkuszowi wydatków

Jeśli z kolei w budżecie domowym pozostanie nam pewna ilość środków, możemy dopisać do arkusza przychodów i wydatków na ostatnich pozycjach dodatkowe cele. Mogą być to np.:

  • poduszka finansowa, którą warto posiadać,
  • zbieranie środków na święta i wakacje (by nie szukać potem pieniędzy w ramach pożyczek na wakacje),
  • czy nowy sprzęt AGD/RTV.

Dzięki temu nie będziemy bezcelowo wydawać pieniędzy, a będziemy zbierali na konkretny cel, który da nam w przyszłości duże profity.

Przeczytaj też: Oszczędzanie pieniędzy przy niskich dochodach – kilka efektywnych sposobów

Porada: Poduszka finansowa to kwota przeznaczona na czarną godzinę. Jest to suma, którą comiesięcznie zwiększamy do ok. kilkukrotności naszych miesięcznych zarobków, tak aby w razie problemów finansowych wystarczyła nam na utrzymanie się przez kilka miesięcy bez uzyskiwania dochodu. Prowadząc budżet warto zatem posiadać też rezerwę finansową.

A wy jak oszczędzacie?

4.1/5 - (7 votes)