W piątek 17. lipca Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza bon turystyczny, czyli inaczej 500+ na wakacje. Większość parlamentarna w postaci posłów partii rządzącej, ale także i innych ugrupowań Sejmu i Senatu RP, postanowiła ulżyć finansowo rodzicom planującym wakacje dla siebie i swoich dzieci. Świadczenie przyjęło obecną formę mimo że z początku chciano przeznaczyć pieniądze dla wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Dodatkowym warunkiem miały być zarobki poniżej średniej krajowej (więc mogliby skorzystać single i osoby bezdzietne). Pieniądze są jednocześnie pośrednim wsparciem dla całej branży turystycznej, wciąż dotkniętej lockdownem koronawirusowym.

Komu należy się bon i gdzie go będzie można wykorzystać? Jak złożyć wniosek do ZUS? Odpowiedzi na te pytanie znajdą Państwo poniżej.

Czym jest i kto skorzysta z bonu turystycznego?

wakacje - morze - plażowicze - dzieci - bon turystycznyBon turystyczny jest wsparciem przeznaczonym dla 2,4 mln rodzin posiadających dzieci (z czego 1,9 mln posiada ich 2 lub więcej). Zyskają one w ten sposób po 500 zł na każde dziecko, dokładnie tak jak w programie 500+. Bon należy się każdemu dziecku niezależnie od wysokości zarobków rodziców i przyjmowania jakichkolwiek innych świadczeń lub zasiłków. Będzie można go wykorzystać jeszcze w lipcu 2020 lub w terminie późniejszym, bo nawet do 31.03.2022 r. Oznacza to, że jeżeli ktoś woli skorzystać z finansowania na wyjazd zimowy w najbliższe lub kolejne ferie lub na wypoczynek w wakacje 2021, będzie to umożliwione.

Istnieją 3 podstawowe różnice między bonem turystycznym a programem 500+:

  • bon turystyczny nie będzie wypłacany w gotówce – ma to służyć temu, by rodzice spożytkowali go na cel związany z wyjazdami wakacyjnymi,
  • będzie to świadczenie jednorazowe – można je wykorzystać tylko raz – albo w 2020, albo w 2021 roku,
  • dla dzieci niepełnosprawnych bon wyniesie 1000 zł.

Gdzie można wykorzystać 500 plus na wakacje?

Jak na razie, nie ma listy podmiotów turystycznych, w których będzie można zrealizować bon. Ta ma się pojawić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (https://bonturystyczny.polska.travel). Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym zakłada, że:

Art. 5. 1. Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

vivus.pl 300x250 banner

Weź pożyczkę w Vivus! – do 3000 zł na 61 dni za darmo!

Z powyższego wynika jednak, że wsparcie będzie można wykorzystać zarówno do płatności za typowe usługi noclegowe, jak i wycieczki zorganizowane. Bonem będzie można sfinansować lub dofinansować:

  • noclegi w hotelach, hostelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych (prawdopodobnie pod warunkiem, że właściciel takowych posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą z odpowiednim PKD),
  • wycieczki z biurem podróży – ale tylko w Polsce, więc najprawdopodobniej nie all inclusive – bo takie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie są oferowane,
  • kolonie letnie, obozy wakacyjne, harcerskie i zimowe,
  • we wszystkich podmiotach, które zarejestrują się w ZUS-ie i przejdą pozytywną weryfikację w zgodzie z przepisami, więc może się okazać, że także parki rozrywki będą zaakceptowane.

Warunkiem koniecznym do spełnienia jest uczestnictwo Państwa pociechy w danej imprezie. Oznacza to, że bonem rodzice nie mogą sfinansować np. noclegu, z którego korzystają sami podczas, gdy dziecko pozostaje w domu.

Co w przypadku, gdy rodzice z dzieckiem będą spać w jednym pokoju? Strona Polskiej Organizacji Turystycznej podaje następujące informacje:

13. Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci?

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

Źródło: https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/polecane/bon-turystyczny-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania

Ponadto, bonu można używać wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty 500 zł. Jednakże chyba nikt nie ma złudzeń, że najprawdopodobniej wsparcie to będzie raczej częścią całego kosztu wyjazdu wakacyjnego dziecka. Wiadomo nie od dziś, że wszelkiego typu obozy i noclegi kosztują naprawdę dużo. Często okazuje się, że żeby zafundować odpowiedni hotel z opieką nad dziećmi, przelot i wyżywienie dla całej rodziny, trzeba wziąć pożyczkę na wakacje (sprawdź aktualne oferty!).
Wonga banner - 750

Z bonu skorzystają też dzieci, których rodzice pracują zagranicą (sprawdź oferty dla zarabiających w euro). Była to jedna z poprawek Senatu, przyjęta przez Sejm. Skierowanie oferty bonu turystycznego do emerytów i rencistów nie spotkało się jednak z aprobatą większości parlamentarnej.

Przeczytaj też: Wymiana walut online – ranking kantorów internetowych 2021 – opinie

Jak wnioskować o świadczenie? Wniosek w ZUS?

Wnioski o świadczenie zwane bonem turystycznym będzie obsługiwać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odbywa się to dokładnie tak jak w przypadku wnioskowania o program Rodzina 500+ lub Wyprawkę szkolną 300+. Do otrzymania bonu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Wystarczy posiadać konto w systemie PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Każdy, kto co miesiąc otrzymuje 500 zł na dziecko, takie posiada. Jeżeli jednak jeszcze Państwo nie figurują w tym systemie, poniżej zamieszczamy instrukcję rejestracji.

PUE ZUS - logowanie - sposoby

Do PUE ZUS logujemy się na 3 możliwe sposoby: 1. poprzez Profil Zaufany (można go założyć błyskawicznie nawet zdalnie poprzez własną bankowość. 2. poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny lub 3. zupełnie osobno i jednorazowo poprzez bankowość elektroniczną.

Skorzystanie z bonu będzie bardzo proste. Po zalogowaniu się do platformy PUE ZUS, będą Państwo mogli wygenerować kod z numerem przynależnym naszemu bonowi (dla każdego dziecka oddzielny kod). Właściciel obiektu lub organizator imprezy będzie miał za zadanie wprowadzić go do systemu wraz z odpowiednią kwotą. By dokonać zapłaty, trzeba będzie podać dodatkowy kod potwierdzający, który zostanie przysłany na Państwa numer telefonu SMS-em.

Zabezpieczenie to przypomina trochę potwierdzanie przelewu poprzez hasło SMS lub wprowadzanie kodu BLIK w terminalu płatniczym. Ma na celu ograniczenie ryzyka oszustw lub wykradania kodów. Rozwiązanie to z pewnością jest też zgodne z dyrektywą PSD2.

Przeczytaj też: Jak wypocząć na urlopie i zdystansować się od pracy?Booking.com

[Aktualizacja – 22.07.2020] Na konferencji prasowej, wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy poinformował, że rejestracja i „składanie wniosku o przyznanie świadczenia” będzie możliwe od 31.07.2020 r. Firmy będą mogły rejestrować swoje obiekty lub usługi od 25.07.2020 r. Oficjalna informacja o uruchomieniu bonu turystycznego została opublikowana na stronie BIP Ministerstwa Rozwoju.

Gdy tylko pojawi się więcej szczegółów nt. możliwości wykorzystania wsparcia, podzielimy się nimi z Państwem. Zachęcamy w związku z tym do zaglądania na naszą stronę. A jeżeli planują Państwo wakacje lada dzień, może warto pomyśleć też o pożyczce online – ranking DarmoPożyczka.pl.

Dlaczego nie widzę bonu turystycznego w PUE ZUS?

Bardzo prawdopodobnym wytłumaczeniem tego faktu jest to, że jako rodzic nie posiada Pan/i w swoim koncie na platformie ZUS informacji o przystąpieniu do programu Rodzina 500+. W praktyce to jedna osoba (ojciec lub matka dziecka), składała wniosek o 500 zł na dziecko w ramach rządowego wsparcia socjalnego. To na koncie rodzica, który wnioskował o nie, znajduje się kod do pobrania i wykorzystania na wakacjach.

Czy można wykorzystać wsparcie w trakcie trwania roku szkolnego?

Pytanie to nasunąć się może osobom, które zaplanują wyjazd z dzieckiem w trakcie roku szkolnego. Docelowo przecież bon turystyczny ma być możliwy do wykorzystania także podczas ferii zimowych, więc nie tylko w wakacje. Jednakże czy można opłacić nocleg dla dziecka na wspólnym wyjeździe w dni szkolne? Istnieje obowiązek szkolny, ale przecież nieobecność dziecka w szkole może być usprawiedliwiona przez rodzica. Jeszcze sieć 5G nie działa w ten sposób, by śledzić każdego i łączyć wszystkie informacje ze sobą, by zabronić rodzicom skorzystać z bonu. W przepisach o bonie sprawa jest nieuregulowana. A co nie jest zabronione, to jest przecież dozwolone. Nullum crimen sine lege – nie ma przestępstwa bez prawa, jak głosi łacińska sentencja.

W przypadku wyjazdów weekendowych, atrakcji takich jak park rozrywki czy zorganizowane wyjazdy szkolne (zielone i białe szkoły czy też obozy) nie powinno być w tej kwestii żadnych wątpliwości. Oczywiście o ile wyjście do aquaparku lub innej atrakcji z listy POT odbywa się w godzinach pozaszkolnych.

Powyższe informacje były pomocne? Podziel się nimi ze swoimi znajomymi.

Poniżej prezentujemy rządowy spot promujący bon i spędzanie wakacji w Polsce:

4/5 - (12 votes)