Chciałeś wypłacić pieniądze z bankomatu, ale otrzymałeś odmowę? A może płaciłeś kartą w sklepie i również spotkałeś się z tą samą odpowiedzią? W tej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, iż masz blokadę komorniczą na rachunku. Logując się na swoje konto poprzez bankowość elektroniczną lub mobilną z pewnością znajdziesz tam należyte informacje i upewnisz się, że nastąpiło zajęcie konta bankowego przez komornika.
Spis treści
Jak odblokować rachunek zajęty przez komornika?
Zablokowanie rachunku przez komornika nie należy do przyjemnych doświadczeń. Będąc jednak osobą zadłużoną, musimy spodziewać się takich konsekwencji. Jednocześnie należy rozwiać pewne wątpliwości – komornik sądowy (kim jest? zarobki) podejmując pierwsze kroki, nie pojawia się u nas w mieszkaniu zabierając wszystko co popadnie.
Jedną z pierwszych czynności jakie podejmuje względem dłużnika to właśnie zajęcie konta bankowego. Jest to uzasadnione działanie – właśnie tam najczęściej wpływa nasze wynagrodzenie. Uzbierane tam przez nas środki są podstawą do zabezpieczenia roszczenia. Gdy zauważymy, iż zostały względem nas podjęte owe czynności, należy działać. Co jednak powinniśmy zrobić? Sprawdźmy!
Kiedy komornik może zająć konto bankowe?
Nie ulega wątpliwości, że należy na czas regulować swoje zobowiązania. Już jeden dzień zaległości pociąga za sobą pewne konsekwencje. Zwlekając z płatnościami kolejny miesiąc możemy jedynie uzyskać status dłużnika. W tej sytuacji zajęcie rachunku bankowego może nastąpić w każdym momencie. Jednak zanim komornik podejmie takie działania, następuje windykacja polubowna.
Czego możemy się wtedy spodziewać? Otóż skontaktuje się z nami windykator, który postara się znaleźć razem z nami rozwiązanie – sposób i termin uregulowania długu, który będzie korzystny dla obu stron. To dla nas ostatni moment na to, by bez większych konsekwencji wyjść z sytuacji, która może nabierać jedynie ostrzejsze skutki.
Dowodem na to jest fakt, iż w razie braku rezultatów z windykacji polubownej, wierzyciel może skierować pozew do sądu o spłatę długu.
Podsumowując, by nasze konto nie zostało zablokowane przez komornika, należy wyrazić chęć spłaty zadłużenia, a następnie wywiązać się z tego postanowienia. Kiedy nie wykonamy tego zadania, a nasza sprawa trafi do sądu, możemy oczekiwać nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności.
To właśnie w tym momencie rozpoczyna się egzekucja komornicza. Nie oczekujmy jednak od razu komornika u progu naszych drzwi. Zanim do tego dojdzie, zablokuje on nasze konto bankowe. Choć będziemy wtedy w o wiele gorszym położeniu to cały czas należy mieć świadomość, że nadal mamy możliwość wyjścia z tej sytuacji. Warto działać, gdyż i na tym etapie możemy uniknąć kolejnych działań ze strony komornika.
Przeczytaj też: Bezpłatny wzór przedsądowego wezwania do zapłaty – DOC – pobierz druk
Jak przebiega zajęcie konta bankowego przez komornika?
Po otrzymaniu naszej sprawy, komornik ustala numer rachunku, a następnie wysyła elektroniczne zawiadomienie do banku. W tym samym czasie wzywa daną instytucję bankową, by zaprzestała dokonywania wypłat z owego konta bez jego zgody. Również wtedy następuje przekazanie zajętej kwoty na pokrycie należności.
Co ważne – dłużnicy nie otrzymują żadnego pisma, w którym zostaną poinformowani o zajęciu rachunku. Kiedy zatem się o tym dowiemy? Jak zostało już wyżej wspomniane, logując się na swoje konto zauważymy, iż wszelkie transakcje są zablokowane.
Konto w SKOK a powiadomienie o zajęciu konta
Wyjątkiem są posiadacze rachunku w SKOKu. W przypadku działań komorniczych, dłużnik otrzyma pismo, w którym zostanie o nich poinformowany. Ciekawe jest również to, iż owe banki co prawda natychmiast „zamrożą” nasze pieniądze, lecz nie od razu przekażą je komornikowi. Nastąpi to dopiero 7 dni później. Wyjątkiem są długi alimentacyjne.
Jak zatrzymać egzekucję komorniczą?
W tym okresie możemy podjąć pewne kroki, które skutecznie zatrzymają egzekucję. Do wyboru mamy głównie dwie opcje:
- Pierwszą z nich jest cofnięcie dokonanej blokady – to rozwiązanie dla dłużników, którzy zdążyli już spłacić swoje zobowiązania.
- Drugą możliwością jest złożenie zażalenia na działania komornika.
Jeśli nie uda się nam tego anulować czy też nie będziemy mieli w ogóle takiej możliwości, czeka nas blokada konta. Czego nie będziemy wtedy w stanie wykonać? To przede wszystkim:
- realizowanie przelewów,
- płacenie kartą,
- wypłacanie pieniędzy z bankomatu,
- brak możliwości starania się o pożyczki czy kredyty gotówkowe.
Przeczytaj też: Konta bankowe bez komornika 2023 i systemu Ognivo – komornik a Revolut
Blokada konta przez komornika – co możemy zrobić?
Nie bez przyczyny mówi się, iż posiadając długi niezwykle ważne jest nasze czynne zaangażowanie. I to na każdym etapie. Dzięki temu możemy zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Co jednak w przypadku, kiedy nasze konto w banku zostanie faktycznie zablokowane? Możemy starać się o jego odblokowanie – i to niezależnie od tego w jakim banku posiadamy rachunek.
Pierwszą, najskuteczniejszą i najszybszą opcją jest spłata zadłużenia. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie dla osoby, która ma problemy finansowe. Mimo tego nie należy zostawiać sprawy samej sobie. Wtedy to warto zacząć negocjować z wierzycielem. Dlaczego akurat z nim? Ponieważ tylko on w tej sytuacji ma możliwość złożenia odpowiedniej dyspozycji, dzięki której nasz rachunek zostanie odblokowany.
Przeczytaj też: Konfiguracja nowego rachunku osobistego – jak to zrobić? Limity płatności i bezpieczeństwo
By tak się stało, musimy najpierw skierować do niego odpowiednie pismo, które stosownie uargumentujemy. W owym wniosku możemy zaznaczyć, iż blokada naszego rachunku uniemożliwia nam utrzymanie i unormowanie sytuacji finansowej. Możliwość dostępu do konta pozwoliłaby nam powrócenie do poziomu, w którym moglibyśmy regulować swoje zobowiązania. Warto wystąpić także z propozycją spłaty długu w regularnych ratach. Jednocześnie pamiętajmy, iż w sytuacji, kiedy nie będziemy wywiązywać się z propozycji, które zamieściliśmy w piśmie, wierzyciel może w każdej chwili reaktywować blokadę rachunku.
Załóżmy, że spłaciliśmy swoje zadłużenia. Czy to oznacza, że nasze środki zostaną od razu odblokowane? Niestety, nie. Komornik z pewnością nie będzie się spieszył z takimi działaniami. Co prawda wystarczy, że wyśle do banku odpowiedni wniosek, byśmy mogli znów wypłacać gotówkę z bankomatu czy płacić kartą w sklepie, ale dopóki nie zostanie to zrobione, rachunek będzie zablokowany. Dlatego warto i w tej sytuacji cały czas mieć kontakt z komornikiem, by wykonał ową czynność możliwie jak najszybciej. Jedno jest pewne – dopóki bank nie otrzyma pisma, nasze konto będzie cały czas zablokowane.
Przeczytaj też: Ile może zabrać komornik w 2023 roku z pensji, emerytury, zwrotu podatku? Kwota wolna od zajęcia
Przeczytaj też: Kiedy komornik wkracza i wchodzi na konto? Działania windykacyjne przed
Zajęcie komornicze na rachunku bankowym – co warto jeszcze o nim wiedzieć?
Najczęściej interesuje nas to jak odblokować konto zajęte przez komornika i ile czasu to trwa. O ile osobiście dotyczy nas ta sprawa to warto mieć świadomość jeszcze o kilku innych informacjach:
- wiedząc już, iż nasz rachunek jest zablokowany, nie warto zakładać konta w innym banku – choć taka jest pierwsza myśl dłużnika, to jest to bezsensowny ruch. Nie warto podejmować takich działań z jednej prostej przyczyny – komornik się o nim dowie i również tam je zablokuje. Poza tym należy wiedzieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż jeśli nie zalegamy za alimenty, a nasz rachunek nie jest firmowy, to obowiązuje kwota wolna od zajęcia. W praktyce oznacza to, że będziemy mieli dostęp do ściśle określonej kwoty, z której będziemy mogli korzystać. W tej sposób, posiadając umowę o pracę, komornik nie może zająć kwoty niższej niż 2363,56 złotych. W przypadku, kiedy otrzymujemy emeryturę, ta kwota wynosi 916,07 złotych (są to dane na 2022 rok);
- chcąc znów bez żadnych ograniczeń korzystać z konta, nie warto udawać się w tym celu do banku – pamiętajmy, że instytucje bankowe wykonują owe zajęcie na wniosek komornika. To z nim należy być w kontakcie i ustalać dalsze kroki. Zatem chcąc spłacić dług, należy się z nim umówić, a nie z bankiem, który jedynie wykonuje polecenia na jego prośbę;
- musimy być świadomi tego, iż komornik, który ściągnie od nas należności pieniężne, potrąci sobie z każdej wyegzekwowanej kwoty należną mu opłatę na koszty komornicze – tym bardziej warto wcześniej ustalić plan działania, dzięki któremu unikniemy dalszych kroków, gdyż są one dla nas nie tylko stresujące, ale i kosztowne. Dodajmy, że owa opłata wynosi 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia.
A skora mowa o świadczeniach to sprawdźmy, które z nich są wolne od zajęć:
- świadczenia otrzymywane z pomocy społecznej,
- świadczenia alimentacyjne,
- świadczenia z programu Rodzina 500 plus,
- świadczenia wychowawcze i inne rodzinne,
- świadczenia gotówkowe wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
- dodatki: rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.
Przeczytaj też:Chwilówki dla zadłużonych z komornikiem 2023 – bez weryfikacji bazy BIK, KRD
Jak odblokować konto zajęte przez komornika? Podsumowanie
Istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, by uniknąć zablokowania rachunku bankowego – to regularna spłata zobowiązań. Dlatego tak ważne jest, by na czas spłacać raty pożyczek czy kredytów, ale również mandatów. Pamiętajmy, że często zanim dojdzie do zajęcia konta przez komornika, mamy szansę na to, by polubownie rozwiązać naszą sprawę.
Jeśli nie będziemy wyrażali żadnych chęci spłaty, to musimy liczyć się z egzekucją z konta, której nie można zatrzymać. Jedyne co potem możemy zrobić, to dogadać się z wierzycielem lub spłacić cały dług. Niewątpliwie dla większości osób jest to bardzo stresująca sytuacja, do której dochodzą dodatkowe koszty. Dla osób zadłużonych to niezwykle obciążające doświadczenie. By uniknąć tylu nieprzyjemności, warto na bieżąco kontrolować swoje finanse.
Przeczytaj też: Przelew natychmiastowy – czym jest, jak działa, ile kosztuje? Express Elixir a Bluecash
Zostaw komentarz