„Rudzi są wredni”, „Każdy Cygan to złodziej”, „Mężczyzna nie nadaje się do pracy w przedszkolu” i tak dalej i dalej. Nie ma się co oszukiwać stereotypy, które powtarzamy zupełnie bezrefleksyjnie, rządzą światem i bardzo trudno jest wyplatać się z ich sieci i wyrobić sobie własną opinię. Rodzice, przyjaciele, nasze otoczenie, a nawet niewiedza i strach sprawiają, że każdy z nas ma wpojone pewne stereotypy i mity, w które święcie wierzy, także te, dotyczące spraw finansowych. Zastanów się, w który mit wierzysz?

Błędne przekonania Polaków ws. pieniędzy – jakie są?

Niedawne badanie Narodowego Banku Polskiego ujawniło, że Polacy mają błędne wyobrażenia na temat pieniędzy. Okazało się, że Polacy postrzegają pieniądze przede wszystkim jako instrument zabezpieczenia swoich potrzeb życiowych i nie do końca zdają sobie sprawę z jego potencjału jako narzędzia do inwestowania.

Dziewczyna przed laptopem z problem ze spłatąDlatego wielu Polaków w ogóle nie oszczędza pieniędzy. Pewne oszczędności udaje im się zgromadzić przez całe życie, ale zwykle są to raczej niewielkie ilości gotówki przechowywanej w domu lub na koncie bankowym.

Badanie wykazało również, że 1/3 respondentów w ogóle nie jest zadowolona ze swojej sytuacji materialnej, a 2/3 jest z niej zadowolona, ale nadal są ostrożni w przyszłości i martwią się o to, co się z nimi stanie, jeśli stracą pracę lub jeśli nie otrzymują podwyżki. Skąd mogą brać się tego typu odpowiedzi? Postanowiliśmy sprawdzić wziąwszy pod lupę skróty myślowe oraz przekonania Polaków na temat świata finansów i pieniędzy.

#1 Nie mam z czego oszczędzać

To stwierdzenie bliskie połowie Polaków, którzy nie mają na kontach żadnych oszczędności. Zastanów się, czy dotyczy także ciebie i pomyśl, dlaczego nie doceniasz metody małych kroków. Nie jest łatwo odłożyć tysiąc złotych miesięcznie, ale już 100 złotych nie powinno dla nikogo być kłopotem. Jedno jest pewne, dopóki nie zaczniesz, nie dowiesz się, czy faktycznie nie masz z czego oszczędzać.

Przeczytaj też: Oszczędzanie pieniędzy przy niskich dochodach – kilka efektywnych sposobów

#2 Świetnie liczę swoje wydatki w głowie

To doskonale, ale nie ma takiej możliwości, abyś mówił prawdę. Pamięć ludzka jest ulotna i spróbuj przypomnieć sobie, na co wczoraj wydałeś pieniądze i co kupiłeś w tym miesiącu. Niestety, budżet domowy powinien być spisany, bo to jedyny sposób, aby kontrolować swoje koszty życia i wiedzieć, dokąd wędrują nasze pieniądze.

# 3 Prowadzenie domowego budżetu jest trudne

Tak, bo życie także nie jest proste, jeśli nadmiernie je komplikujesz. Gdyby ludzie chcieli zrozumieć prostą zasadę prowadzenia budżetu, ekonomiści, doradcy i bankowcy straciliby pracę. Wszystko sprowadza się do nieskomplikowanego równania. Dochody minus wydatki, a reszta to oszczędności. Nic więcej.

Przeczytaj też: Zagrożenia w świecie bankowym i finansowym oraz metody oszustów w sieci – na co uważać?

#4 Doradca finansowy rozwiąże moje problemy

Doradca kredytowy lub co gorsza pośrednik finansowy zdecyduje za mnie jaki wziąć kredyt, jaka powinna być rata tego kredytu i w co powinienem zainwestować moje oszczędności. Tak, bo przecież to twój najlepszy przyjaciel, który zna cię lepiej niż ty sam i doskonale wie, ile możesz oddawać co miesiąc do banku i czy drgają ci ręce, gdy myślisz o tym, że możesz stracić kapitał, który gromadziły dwa pokolenia.

A może niekoniecznie, może to tylko pracownik, który po prostu chce zarobić? Nikt nie zna cię tak dobrze, jak ty sam, dlatego musisz brać sprawy finansowe w swoje ręce.

ViaSMS - 750x200 banner - pierwsza pożyczka gratis

#5 Myślenie o emeryturze nie ma sensu

Gdzieś w głębi nas tkwi niechęć do myślenia o tym, że kiedyś będziemy starzy. W okresie wczesnej młodości zdecydowanie chętniej myślimy: „I tak nie dożyje emerytury” niż wyobrażamy sobie, jak to będzie, gdy faktycznie się zestarzejemy. Popatrzmy na naszych bliskich i uświadommy sobie, że starość nas nie ominie, a nikt, a w szczególności rząd nam emerytury nie zapewni.

Przeczytaj też: Dodatkowe i nietypowe funkcje karty płatniczej – 8 przykładów

#6 Lepiej kupić mieszkanie niż wynajmować

Czy też, lepiej kupić auto z salonu niż używane i tak dalej. To zależy po prostu od tego, w jakiej jesteś sytuacji i na jakim etapie życia. Nigdy nie dawaj sobie wmówić, że zakup mieszkania czy samochodu jest dla ciebie lepszy lub że musisz je mieć, bo wszyscy znajomi już mają własne cztery kąty. Ile ludzi, tyle zdań, a każdy z nas jest inny. Nie pozwól, aby stereotyp organizował ci życie.

Przeczytaj też: Leasing samochodów używanych – czy warto? Operacyjny czy finansowy? Kalkulator

#7 Pierwszy milion trzeba ukraść

Stereotyp, że pierwszy milion trzeba ukraść wynika z naszej historii i kształtował się przez lata. Polacy kochają bohaterów, poetów, patriotów, ale tylko tych walecznych. Pomniki stawiamy tym, którzy atakowali czołgi z szablami, a nie tym, którzy uczciwie przepracowali kilkadziesiąt lat, płacąc przy tym podatki.

W dodatku brakuje nam wyobraźni matematycznej. Jeśli zarabiasz rocznie 50 tysięcy (a to naprawdę niewiele), w ciągu dwudziestu lat przez twoje ręce przejdzie milion, bo to wcale nie jest ogromna kwota.

4/5 - (7 votes)