Facebook jest portalem społecznościowym, z którego korzystamy praktycznie codziennie przynajmniej przez kilka minut. To najpopularniejszy serwis społecznościowy, który stał się też elementem naszego życia. Używając go musimy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, gdyż przyciąga również wielu przestępców i oszustów. W tym tekście poruszamy wszystkie najważniejsze kwestie bezpieczeństwa związane z Facebookiem, a także podpowiadamy, o jakie elementy powinniśmy zadbać, aby móc korzystać z niego zarówno komfortowo, jak i bezpiecznie.

Bezpieczne korzystanie z konta na Facebooku – po pierwsze – mocne hasło

Pierwszym, banalnym ale bardzo ważnym elementem, o który powinniśmy zadbać mówiąc o bezpieczeństwie na Facebooku jest mocne hasło. Często słyszymy zewsząd płynące napomnienia, aby generować długie i trudne do złamania hasła. Jest to jak najbardziej dobra porada, z której powinniśmy skorzystać. Hasło musi składać się z dużej ilości znaków. Wśród nich powinny być zarówno litery jak i cyfry, a także znaki specjalne czy wielkie litery. Hasło nie powinno zawierać prostych czy popularnych stwierdzeń, takich jak np. „hasło”, „12345” czy „admin”.aplikacja facebooka w telefonie - napis social media 1200

Hasło powinniśmy również regularnie zmieniać. Na przestrzeni czasu nasze dane do logowania na Facebooka mogą zostać wykradzione, ujawnione czy pozyskane przez przestępców w jeszcze inny sposób. Im dłużej w użytkowaniu pozostaje nasze hasło, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś uzyskać do niego dostęp.

Może zrobić to nawet z odkupionego od nas i teoretycznie wyczyszczonego cyfrowo urządzenia np. telefonu lub komputera, dlatego powinniśmy regularnie pamiętać o zmianie hasła na nowe – zwłaszcza jeśli sprzedajemy nasz telefon, na którym użytkowaliśmy Facebooka.

Logowanie dwuetapowe do konta na FB

Największym niebezpieczeństwem, na jakie możemy być narażeni na Facebooku jest utrata dostępu do naszego konta poprzez włamanie. Przestępcy bardzo często próbują siłowo wejść na nasze konto lub wykraść nasze dane logowania. Stosunkowo często – co może dziwić przy tak dużym w serwisie internetowym mamy również do czynienia z wyciekami danych w postaci adresów e-mail, numerów telefonów, czy haseł do logowania. To wszystko sprawia, że powinniśmy jak najmocniej zabezpieczyć sposób logowania na konto.

Przede wszystkim powinniśmy używać logowania dwuetapowego. Jest to logowanie, które polega na dwóch etapach. W pierwszym podajemy dane do logowania, takie jak np. adres e-mail lub numer telefonu i hasło, a w drugim potwierdzamy logowanie kodem SMS lub w aplikacji mobilnej na telefonie. Logowanie takie zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Przestępcy, którzy nawet zdobędą dane do naszego konta, nie będą mogli zmienić hasła lub zalogować się na niego, gdyż to my będziemy musieli potwierdzić te operacje osobiście.

Zadbanie o bezpieczeństwo adresu e-mail

Ważną podpowiedzią przy wzmocnieniu logowania jest również zadbanie o sam adres e-mail. Jest to newralgiczny punkt, dzięki któremu przestępcy mogą odzyskać hasło jako zapomniane i również je zmienić. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie poczt typu Gmail, które posiadają bardzo wysoki wskaźnik bezpieczeństwa. Logowanie do naszej skrzynki pocztowej również powinno być dwuetapowe, a działając w ten sposób maksymalnie zwiększamy bezpieczeństwo naszego konta na Facebooku.

Unikanie logowania na nieznanych urządzeniach

Bardzo istotną poradą, z której powinniśmy skorzystać, a o której często nie mamy pojęcia jest logowanie się na Facebooka tylko i wyłącznie z naszych urządzeń. Nigdy do tego celu nie powinniśmy używać komputerów w kafejkach internetowych czy bibliotekach. Nie powinniśmy również logować się przy pomocy otwartej sieci WiFi. Wszystkie te logowania umożliwiają przejęcie naszego hasła do Facebooka i nigdy nie mamy pewności jak wysoki poziom zabezpieczenia istnieje na komputerach czy w sieciach których nie znamy.

Nie powinniśmy również korzystać z urządzeń znajomych gdyż też nie wiemy, czy dbają oni o bezpieczeństwo swojego smartfona lub komputera i czy ich sprzęt nie jest zainfekowany. Wbrew pozorom jest to dość częsta przyczyna utraty dostępu do konta. Na publicznie dostępnych urządzeniach mogą być zainstalowane specjalne programy śledzące nawet bez wiedzy danej kafejki internetowej czy biblioteki. Niektóre otwarte sieci WiFi są nawet tworzone z myślą o wykradaniu haseł, gdzie administrator sieci może zrobić to stosunkowo prosto.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest logowanie się na naszego Facebooka jedynie z komputera, który pozostaje w domu. Jeśli korzystamy z komputera lub telefonu który wynosimy na zewnątrz powinien być on zabezpieczony hasłem lub pinem. W ten sposób nawet po utracie samego urządzenia przestępcy nie będą mieli dostępu do naszego konta na Facebooku.

Poznawanie osób na Facebooku – czy to bezpieczne?

Poznawanie osób na Facebooku to jedna z wielu funkcjonalności które daje nam ten portal. Powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę przy nawiązywaniu nowych kontaktów, gdyż nigdy nie mamy pewności kim są i jakie mają zamiary nowo poznane osoby. Często możliwości takie wykorzystują przestępcy w celu kradzieży, wyłudzeń czy innych przestępstw.

Niektóre osoby mogą próbować pożyczyć od nas środki lub wyłudzić je pod wieloma pretekstami np. choroby czy konieczności opłacenia pilnego rachunku. Nigdy zatem nie powinniśmy przekazywać żadnych środków nowo poznanym osobom, gdyż z dużym prawdopodobieństwem jest to po prostu przestępstwo.

Jeśli chcemy przenieść nasze znajomości ze świata wirtualnego do rzeczywistego, pierwsze spotkanie powinno odbyć się w miejscu publicznym. Najlepiej zorganizować je jednak w szerszym gronie, aby obecni byli również nasi znajomi. Facebook daje możliwość bardzo łatwego nawiązywania nowych kontaktów, ale często zapominamy, iż osoby te mogą nie mieć uczciwych zamiarów względem nas. Również przez dłuższy czas powinniśmy zachować pewną dozę podejrzliwości i dystansu wobec nowo poznanej osoby na Facebooku, nawet jeśli znamy się już trochę z takimi osobami. Dystans powinniśmy zachowywać szczególnie, wtedy kiedy to inne osoby nawiązały z nami pierwsze kontakt i go zaaranżowały.

Przeczytaj też: System SWIFT – co to jest za kod? Jak go sprawdzić?

Praca z Facebooka i dane osobowe

Facebook to również portal, który może służyć do rozwijania naszej kariery zawodowej, czy poszukiwania pracy. Robiąc to na FB powinniśmy również zachować daleko idącą ostrożność i zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim powinniśmy zweryfikować daną firmę do której chcemy aplikować poprzez ogłoszenie znalezione na Facebooku. Często przestępcy w ten sposób chcą zdobyć nasze dane. Możemy przesłać je w formie CV, a także, wysyłając dane osobowe w celu przygotowania umowy.

Nigdy nie powinniśmy robić tego, zanim nie spotkamy się osobiście z przedstawicielem firmy oraz do momentu zweryfikowania danej marki. Wysłane CV powinno w zupełności wystarczyć osobom zainteresowanym naszym zatrudnieniem i nie powinny wymagać od nas żadnych newralgicznych i danych.

Wonga banner - 750

Na Facebooku istnieje również wiele niebezpiecznych form pracy, w które możemy zostać w manewrowaniu i nawet nieświadomie popełniać przestępstwo. Przede wszystkim są to prace związane z tzw. testowaniem usług bankowych. Najczęściej będą polegały one na zakładaniu kont bankowych czy ich testowaniu.

Jeśli otrzymamy propozycję zakładania różnych kont bankowych w celu ich przetestowania na nasze dane, musimy wiedzieć, iż to przestępcy uzyskają prowizję za założenie takiego konta w banku, a nam najczęściej nie wypłacą żadnego wynagrodzenia.

Jeśli będziemy mieli robić na dane innych osób, najczęściej są to dane skradzione i pochodzące z przestępstwa. Z kolei testowanie konta bankowego polegające na przyjmowaniu przelewów i wysyłaniu ich na inne konta jest niczym innym jak praniem brudnych pieniędzy. Przestępcy w ten sposób wyszukują osoby, które działając nieświadomie myślą iż rzeczywiście testują usługi danego banku. W praktyce przyjmują pieniądze pochodzące z przestępstw i przesyłają je na inne konta przestępców. W takiej sytuacji popełniamy przestępstwo, za które będziemy musieli odpowiedzieć pomimo tego, iż robimy to nieświadomie.

Przeczytaj też: Zagrożenia w świecie bankowym i finansowym oraz metody oszustów w sieci – na co uważać?

Zbiórki i pomoc innym na portalu Zuckerberga

Kolejnym elementem, na jaki musimy zwrócić szczególną uwagę, korzystając z Facebooka są zbiórki. Ten najpopularniejszy portal społecznościowy sprzyja organizowaniu wielu zbiórek czy akcjom pomocowym. Rzeczywiście w ten sposób udało się już pomóc bardzo wielu osobom, które były w potrzebie. Przestępcy jednak wykorzystują coraz częściej dobre serce użytkowników Facebooka, a także chęć niesienia pomocy i intensywne działania na FB.

Chcąc zatem wesprzeć konkretną zbiórkę lub pomóc danej osobie powinniśmy zweryfikować, czy taka zbiórka rzeczywiście ma miejsce i jest prowadzona przez odpowiednią fundację, a także, czy dana osoba istnieje rzeczywiście i potrzebuje tej pomocy. Możemy zatem zasięgać opinii bezpośrednio w fundacjach lub nawiązując kontakt z organizatorami.

  • tabletki w opakowaniu Facebooka - dawkowanie dla uzależnionegoWeryfikować akcje pomocowe, rozmawiając z naszymi znajomymi lub innymi członkami grupy, gdzie jest ona przeprowadzona, aby dowiedzieć się, czy inne osoby znają takie zbiórki.

Nigdy nie powinniśmy wpłacać pieniędzy na zbiórki czy akcje pomocowe, których nie jesteśmy w stu procentach pewni. Zawsze należy robić to też poprzez konkretną fundację, a nie wpłatę na prywatne konto, które może okazać się rachunkiem oszusta.

Przeczytaj też: Oszustwo na BLIK-a – metody złodziei – Wyłudzenia pieniędzy poprzez Messenger, Olx, phishing

Informacje prywatne o nas na koncie facebookowym a nasze bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na Facebooku to również informacje o nas, które publikujemy. Ten portal społecznościowy zachęca do publikowania różnego rodzaju danych, informacji o naszym życiu, mieszkaniu czy znajomych i rodzinie. Są to bardzo newralgiczne informacje, które często mogą posłużyć do ataku na nas. Przede wszystkim powinniśmy zatem zadbać o prywatność naszego profilu na Facebooku. Powinien być on dostępny jedynie dla osób znajomych, a do tego grona powinniśmy zapraszać jedynie te osoby, które rzeczywiście znamy ze świata realnego.

Nigdy nie powinniśmy też zamieszczać na Facebooku informacji o tym, kiedy zamierzamy wyjechać na wakacje oraz, że jesteśmy właśnie na urlopie. Zdjęcia możemy dodać po powrocie do domu, a przestępcy, dzięki temu nie będą mieli informacji o naszej nieobecności. Nigdy nie powinniśmy też zamieszczać dokładnych zdjęć naszego domu, a także cennych przedmiotów, które posiadamy. Są to informacje, które również mogą spowodować realny atak na naszą osobą.

Przeczytaj też: PolecamBank 2023 – program poleceń mBanku – jak polecić konta i produkty mbanku znajomym?

4.2/5 - (5 votes)