Posiadanie konta bankowego obecnie to bardzo duże ułatwienie. Jesteśmy niestety również coraz częściej narażani na ataki i włamania gdyż przestępcy wymyślają różnorodne nowe metody – często niestety skuteczne. Ale czy wiemy jak odpowiednio ustawić i skonfigurować nasze konto bankowe, aby w razie włamania zminimalizować rozmiar szkód lub nawet im całkowicie zapobiec? W tym tekście przedstawiamy kilka przydatnych ustawień, które warto wykonać na naszym koncie bankowym, aby przestępcy nie mieli łatwego życia jeśli już się na nie dostaną.
Jak skonfigurować nasz rachunek osobisty po otwarciu? Po pierwsze – limity przelewów
Pierwszym ustawieniem jakie możemy skonfigurować na naszym koncie bankowym, chcąc je maksymalnie zabezpieczyć przed przestępcami, jest ustalenie limitów przelewów. Bardzo często możemy stawać się ofiarami oszustów, którzy w różnorodny sposób będą przejmowali dostęp do logowania i dostawali się na nasze konto bankowe. Mogą posługiwać się oni zarówno wirusami elektronicznymi atakującymi nasze telefony i komputery ale także wyłudzać dane podszywając się pod pracowników w banku czy prosząc o dokonanie przelewu podczas zakupów na portalach ogłoszeniowych.
Jeśli jesteśmy w naszym systemie bankowym, powinniśmy zatem ustalić maksymalną wysokość pojedynczego przelewu, maksymalną ilości dziennych transakcji lub miesięcznych przelewów, które wykonujemy z naszego konta. Możemy również ustalić maksymalną wysokość ogólną miesięcznych przelewów, po przekroczeniu której wykonywanie przelewów nie będzie możliwe.
Limity warto ustalać w oparciu o nasze upodobania, a także sposób korzystania z konta. Będą one szczególnie przydatne, jeśli na koncie przechowujemy więcej gotówki, aniżeli wykorzystujemy miesięcznie do standardowego używania. Limity możemy zmienić bardzo prosto, potwierdzając je kodem SMS lub w aplikacji mobilnej. Możemy poprosić również o ich ustawienie w placówce banku, zjawiając się u doradcy osobiście.
Przeczytaj też: 3D Secure – czym jest i jak włączyć to potwierdzenie płatności kartą?
Ustalenie limitów płatności kartą debetową
Bardzo podobnym ustawieniem, które również możemy skonfigurować przeciwko włamywaczom, są limity płatności kartami. Płacenie kartami debetowymi czy kredytowymi jest bardzo popularne i ma wiele plusów. Zdecydowanie warto z nich korzystać, ale również powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej konfiguracji. Przede wszystkim są to wysokości limitów pojedynczych transakcji, ilości transakcji dziennych czy wysokości ogólnych transakcji w ciągu dnia.
Limity takie możemy ustawić równie łatwo co limity przelewów dziennych. Jeśli dany limit zostanie przekroczony, nasza transakcja kartą zostanie odrzucona. W razie potrzeby będziemy mogli bardzo prosto np. poprzez aplikację mobilną banku w telefonie zmienić limity i zapłacić kartą w sklepie lub w internecie. Po dokonaniu płatności możemy przywrócić limity do niższego poziomu i nadal cieszyć się większym bezpieczeństwem naszych pieniędzy. Limity płatności kartami płatniczymi warto również ustawiać na podstawie naszych upodobań czy średnich kwot, jakie wydajemy praktycznie przy płaceniu nimi.
Ustalanie limitów przelewów lub płatności kartą ma za zadanie zminimalizować straty wywołane włamaniem się na nasze konto osobiste. Jeśli przestępcy będą chcieli wyprowadzić pieniądze z naszego rachunku, będą mogli zrobić to jedynie do pewnej określonej sumy. Będziemy mieli zatem cały dzień czasu aby zorientować się, że z naszym kontem dzieje się coś złego. W tym czasie najczęściej otrzymamy powiadomienie o przelewach czy płatnościach kartą, których samodzielnie nie wykonaliśmy. Będziemy mogli również zareagować w krótkim czasie, co zabezpieczy nasze pozostałe oszczędności.
Co zrobić jeśli zorientujemy się że ktoś włamał się na nasze konto?
Jeśli zorientujemy się, że na nasze konto bankowe dokonano włamania i ktoś po nim buszuje, przede wszystkim powinniśmy zachować zimną krew. Musimy działać logicznie ale i szybko. Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z bankiem oraz zablokować kartę i całe konto. Bardzo często nawet po wysłaniu pieniędzy przelewem z naszego konta na konto zewnętrzne, będziemy mogli zablokować jeszcze przelew gdyż oczekuje on na najbliższą sesję wychodzącą eliksir jeszcze w wewnętrznym systemie bankowym.
Nie powinniśmy panikować — choć jest to usprawiedliwione gdyż takiej chwili przeważnie mamy przed oczyma utratę wszystkich naszych oszczędności. Im jednak trzeźwiej i logiczniej zareagujemy na kryzysową sytuację, tym lepiej będziemy mogli sobie z nią poradzić. Jeśli zjawimy się w naszym banku, doradca bankowy poprowadzi już cały proces odzyskiwania konta a także pomoże zmienić nam hasła do bankowości czy wymienić karty.
Gdy nasze konto będzie już bezpieczne warto również o zaistniałej sytuacji powiadomić policję. Choć przeważnie nie odzyskamy skradzionych już środków, warto jednak zgłosić taki incydent. Dzięki temu organy ścigania będą mogły często szybciej namierzyć przestępców, co z kolei zapobiegnie innym włamaniom i pozwoli ochronić inne osoby przed kradzieżą. Często też zgłoszenie na policję ułatwi nam dochodzenie odszkodowania czy zwrot skradzionych środków, choć jest to już bardziej skomplikowane i złożona zagadnienie.
Przeczytaj też: Przelew natychmiastowy – czym jest, jak działa, ile kosztuje? Express Elixir a Bluecash
Powiadomienia o aktywności na rachunku – mailowe lub powiadomienia SMS o transakcjach
Bardzo ciekawym ustawieniem, które często bezmyślnie wyłączamy z sami, są powiadomienia o naszych aktywnościach bankowych. Mogą być to powiadomienia SMS, powiadomienia w aplikacji mobilnej czy wyskakujące komunikaty na telefonie i wiadomości e-mail. Banki często umożliwiają automatyczne wysyłanie powiadomień po dokonaniu praktycznie każdej operacji na naszym koncie bankowym. Często zirytowani częstymi powiadomieniami o dokonanej przed chwilą płatności wyłączamy takie powiadomienia, utrudniając sobie nieco obronę przed przestępcami.
Jeśli wyłączyliśmy wcześniej powiadomienia lub nigdy nie mieliśmy ich aktywowanych, zdecydowanie warto je uruchomić. W razie włamania na nasze konto będziemy otrzymywali powiadomienia o nieautoryzowanych przez nas transakcjach. Będziemy mogli wtedy bardzo szybko zorientować się, że coś niedobrego dzieje się z naszym kontem i przebywa na nim włamywacz. Pozwoli to również na szybką reakcję, zmianę hasła czy zablokowanie konta.
Jednym z powodów poprzez które tracimy pieniądze z naszych kont bankowych, jest zbyt długi czas reakcji. Złodzieje włamując się na konto mają zazwyczaj bardzo dużo czasu aby przelać środki na inne konta, zlikwidować lokaty i zrobić to w naturalny niebudzący wątpliwości sposób. Jeśli zatem otrzymamy informację o próbie wysłania pierwszego przelewu, będziemy mogli zablokować kolejne. Jeśli nawet dowiemy się o włamaniu z małym opóźnieniem, nadal będziemy mogli zniweczyć plany przestępców. Potrzebują oni zazwyczaj przynajmniej kilku minut na opróżnienie naszego konta, a więc jeśli „przyłapiemy ich na gorącym uczynku” często będziemy mogli nawet zapobiec utracie wszystkich pieniędzy.
Przeczytaj też: Portfele elektroniczne (wirtualne) – czym są, do czego służą, jak z nich korzystać?
Dwa konta bankowe – tylko jedno z podpiętą kartą i małą sumą
Jednym z najlepszych zabezpieczeń w razie włamania się na nasze konto bankowe, które może nawet uchronić dużą część naszych oszczędności jest używanie dwóch kont bankowych. Jeśli oszczędności przechowujemy na jednym koncie bankowym, w razie włamania są są one zagrożone w całości. Obecnie możemy jednak bardzo prosto i bez większego kłopotu otworzyć dwa a nawet więcej kont bankowych. Mogą być one darmowe gdyż za rachunki w podstawowej opcji nie będziemy płacili przeważnie żadnych opłat miesięcznych. Możemy zatem zdeponować część naszych oszczędności na jednym koncie a część na drugim.
Drugie może służyć zarówno jako skarbonka do przechowywania pieniędzy jak i jako nasze aktywne konto które będziemy wykorzystywali na co dzień wraz z tym pierwszym. Z tego rozwiązania warto szczególnie skorzystać jeśli posiadamy sporo oszczędności. Możemy wdrożyć je również jeśli uzyskujemy przychody z kilku różnych źródeł, dzięki czemu będziemy mogli również lepiej i czytelniej zarządzać naszymi pieniędzmi.
Obydwa konta warto jednak odseparować od siebie jak najbardziej jest to tylko możliwe. Nie powinniśmy używać zatem ich na jednym telefonie, na jednym komputerze czy logować się na nie z jednego sprzętu. Nie powinniśmy również płacić oboma kontami w jednym sklepie internetowym gdyż w razie wycieku danych stracimy dostęp do obu rachunków. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie na jednym koncie oszczędności, które będziemy przelewali sobie na konto główne wtedy gdy będziemy chcieli je spożytkować.
Przeczytaj też: Najlepsze aplikacje bankowe 2023 – czy i które są bezpieczne? Zagrożenia i funkcje
Karty wirtualne zamiast debetowych do płatności internetowych
Bardzo ważnym ustawieniem, które możemy wykonać na naszym koncie bankowym, jest używanie do płatności internetowych kart wirtualnych. Przeważnie używamy kart debetowych do opłacania zakupów czy innej aktywności w sieci. Pobiera ona bezpośrednio pieniądze z naszego konta i przekazuje je odbiorcy. Jeśli jednak z jakichś powodów dane karty wyciekną w internecie lub zostaną przejęte, możemy stracić wszystkie pieniądze, jakie znajdują się na naszym rachunku w banku. Przestępcy będą mieli wówczas bardzo łatwy dostęp do wszystkich naszych oszczędności i będą mogli je ukraść.
Jeśli zatem płacimy w Internecie, przede wszystkim powinniśmy korzystać z karty wirtualnej. Jest ona generowana w bankowości mobilnej lub elektronicznej banku. Powstaje w formie graficznej gdzie otrzymujemy numer karty a także kod bezpieczeństwa i datę ważności. Są one generowane z osobnym kontem, na które przesuwamy pieniądze z naszego głównego rachunku. Jeśli zatem mamy do zapłacenia za zakupy internetowe kilkudziesięcio złotowy rachunek najpierw przesuwamy owe kilkadziesiąt złotych na kartę wirtualną a następnie przy jej pomocy dokonujemy płatności.
Przeczytaj też: Pożyczka bez udokumentowanych dochodów – dla bezrobotnych bez zarobków
Jeśli przestępcy poznają dane naszej karty, gdyż wyciekły one z systemu sklepu internetowego lub zostały zaatakowane i ukradzione, stracimy jedynie aktualną sumę znajdującą się na karcie wirtualnej. Bardzo często nie przechowujemy na niej środków w ogóle, a przesuwamy je dopiero tuż przed transakcją. Dzięki temu będziemy mogli uchronić się całkowicie i nie stracimy żadnych pieniędzy.
Z takiego mechanizmu warto korzystać zwłaszcza jeśli płacimy w internecie często oraz chętnie. Zwiększa to ryzyko przejęcia naszych danych i karty płatniczej. Bardzo złudnym myśleniem jest, że jeśli płacimy jedynie na dużych i renomowanych stronach internetowych zagrożenie to nas nie dotyczy. Rocznie dochodzi do wielu wycieków danych, a także skutecznych ataków hakerskich nawet na największe marki sprzedażowe w internecie, a więc nigdy nie możemy być pewni bezpieczeństwa naszych danych. Kart wirtualnych warto używać również jeśli płacimy na wątpliwych lub nieznanych stronach internetowych np. zagranicznych. Często mogą być one tworzone nawet z myślą o przejęciu danych naszej karty kredytowej.
Przeczytaj też: System SWIFT – co to jest za kod? Jak go sprawdzić?
Zostaw komentarz