Termin altcoin odnosi się do każdej kryptowaluty innej, niż główne kryptowaluty takie jak Bitcoin (to akronim dla alternative coins – alternatywne coin). W 2017 roku altcoiny wstępnie zawierały w definicji konkurentów Bitcoina takich, jak Litecoin, Dogecoin i tysiące innych popularnych systemów kryptowalutowych z nowoczesnymi stronami internetowymi. Przejdźmy jednak do rzeczy. Być może wolisz poznać odpowiedź już na początku artkułu? Altcoiny warte uwagi 2023 to Ethereum, Uniswap, Chainlink, Aave oraz Stellar Lumens.
Które to altcoiny są warte uwagi w 2023 roku?
Obecnie, gdy finanse zdecentralizowane przeżywają niespotykany dotychczas wzrost obrotów i aktywów, którymi można obracać w postaci nowo powstających altcoinów, wzroście użytkowania inteligentnych konkraktów, najlepsze altcoiny należą do najlepszych projektów i firm w przestrzeni blockchain. Tokeny DEFI oferują znacznie więcej niż zwyczajnie wartość spekulacyjną. Za każdą z kryptowalut alctoinowych stoi fenomenalne zastosowanie jej finansowania w przemyśle DeFI (Decentralised Finance – Finansów zdecentralizowanych).
Firmy blockchainowe emitują ich własne tokeny kryptowalutowe i często sprawiają, iż owe tokeny stają się głównym warunkiem interakcji z ich platformami internetowymi. Jeżeli platforma kreuje wartość i ludzie są chętni, aby z niej korzystać, będą zmuszeni zakupić token o odpowiedniej wartości, podnosząc jednocześnie cenę aktywa kryptowalutowego na giełdach. Niektóre tokeny, jak SushiSwap, wypłacają inwestorom dywidendy od wygenerowanych przez ich kontrakty zysków.
Przeczytaj też: Slang kryptowalut – podstawowe pojęcia związane z krypto
Popatrzmy na altcoiny warte uwagi w 2022 roku. Za ich emisje odpowiadają organizacje mogące pochwalić się jednymi z najbardziej perspektywicznych obecnie projektów w przestrzeni blockchain.
W które altcoiny inwestować?
Altcoiny warte uwagi w połowie roku 2022:
- Ethereum (ETH),
- Chainlink (LINK),
- Uniswap (UNI),
- Stellar Lumens (XLM),
- Aave (AAVE).
Przeczytaj też: Finax – czy warto? Działanie, opłaty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą
Altcoiny pozwalające osiągnąć wzrosty
Współczesny rynek altcoinów kontynuuje swoją ekpansję. Wzrost konktraktów inteligentnych oraz produktów DeFi kontynuuje osłabienie dominacji rynkowej kryptowaluty Bitcoin, którą to dominację szacuje się obecnie na 45% wobec szczytów z 2017 roku na poziomie 85%.
Generalnie, kryptowaluty są znacznie bardziej dynamiczne i ulotne względem akcji giełdowych. Co więcej rynek kryptowalut jest otwarty dwadzieścia cztery godziny na dobę, pełne siedem dni w tygodniu. Pomimo większej stabilności Bitcoina i Ethereum wobec altcoinów, wyżej wymienione dwie kryptowaluty są znacznie bardziej zmiennymi aktywami.
Większość inwestorów używa usług śledzenia portfolio, aby w zautomatyzowany sposób śledzić całe portfele inwestycyjne składające się z kryptowalut. Automatyzacja monitorowania pozycji przydaje się w szczególności, gdy inwestujemy w zdywersyfikowane portfele składające się z wielu różnych kryptowalut i altcoinów. Wielu inwestorów coraz częściej zauważa, że powoli kryptowaluty stają się wbrew pozorom coraz bardziej bezpieczną przystanią inwestycyjną.
Pandemia spowodowała wymuszenie na wielu rządach ogromne dokapitalizowanie gospodarek o zasięgu globalnym, co bezpośrednio przełożyło się na spadek zaufania do instytucji i rynków finansowych w klasycznym ujęciu. Całe rynki walutowe walut klasycznych potraciły w niespotykanej dotąd skali siłę nabywczą przez niebywałe ilości pieniądza wdrukowane w gospodarki celem ratowania status quo.
Przeczytaj też: Upadek giełdy FTX – co się do niego przyczyniło?
Ethereum (ETH)
Ethereum, platforma kontraktów inteligentnych powstała dla tworzenia aplikacji zdecentralizowanych. Założone zostało przez Vitalika Buterina w 2013 roku i bazuje na własnym, stworzonym specjalnie na potrzeby kryptowaluty i jej celu języku programowania. Ethereum przechodzi na wersję 2.0 w najbliższym roku, co wiąże się ze spadkiem opłat i kompletnie nową jakością oraz szansą na zabłyśnięcie dla kolejnych aplikacji.
Biletem na przejaźdżkę Ethereum jest token Ether (ETH), który z każdym dniem staje się coraz bardziej użyteczny.
Przeczytaj też: Jak kupić Bitcoina w 2022 roku? Od osób prywatnych, na giełdzie czy w bitomacie – anonimowo
Chainlink (LINK)
Tokeny obecnie reprezentują znaczną większość zastosowań kontraktów inteligentnych. Chainlink mierzy w nadanie mocy i zwiększenie siły rażenia inteligentnych kontraktów w realnym świecie.
Chainlink do inteligentnych kontraktów wnosi zewnętrzne dane. Dzięki nim, przykładowo Inteligentne konkrakty Ethereum mogą oddziaływać na ceny innych aktywów, zdarzeń globalnie oraz odnosić się realnie do innych API. Chainlink sprawia, że inteligentne kontrakty stają się naprawdę inteligentne.
Chainlink aplikuje dane z realnego świata. Dla przykładu, pozwala farmerom zakładać się na kiepski sezon pogodowy wpływający na ich uprawy. Chainlink wypłaca odszkodowania, jeżeli wartości ich kontraktów jak cena dzielona, temperatura lub opady nie spełnią odpowiednich wymagań. Płatności błyskawiczne uruchamiane są tak szybko, jak tylko program otrzyma odpowiednie dane pogodowe. Potencjał Chainlink wydaje się być nieograniczony, a firmy ubezpieczeniowe w klasycznym ujęciu powinny się zdecydowanie mieć na baczności.
Przeczytaj też: Karta Revolut – co to jest? Działanie, prowizje, logowanie, kontakt, opinie
Uniswap (UNI)
Uniswap to oparta na Ethereum Dapp dla wymiany tokenów Ethereum poprzez pule płynności. Uniswap dostarcza dwa glówne produkty: zapewnianie i użytkowanie płynności.
Uniswap oferuje użytkownikom zdolność do wymiany opartych na Ethereum kryptowalut błyskawicznie poprzez zaklepywanie ich przez pola płynności kontraktów inteligentnych. Owe pola płynności wypełnione są innymi użytkownikami, zarabiającymi na kursach wymian za dostarczenie płynności.
Opłaty Uniswap muszą być opłacane tokenami UNI, co sprawia, że staje się obrotowym numerem jeden dla Benzinga Crypto.
Przeczytaj też: Waluta cyfrowa – co to jest technologia blockchain? Przyszłość bankowości
Stellar Lumens (XLM)
Stellar, zdecentralizowana platforma jednocząca zróżnicowane światowe systemy bankowe. Wykorzystuje alternatywne, rozłączne metody płatności (ACH, SEPA, SPEI etc.). Sieć Stellar łączy systemy przez zdecentralizowany mostek-rejestr, z jedną rampą dla każdej metody płatności.
Najbliższy konkurent Stellar, Ripple, mierzy się obecnie ze śledztwem SEC, dzięki czemu Stellar zyskało niebywałą okazję do wykorzystania siły momentu i stania się globalną siecią płatniczą.
Uniemożliwienie spamu w sieci Stellar polega na wniesieniu przez użytkowników obowiązkowej opłaty transakcyjnej w tokenie Stellar, czyli Lumenach (XLM).
Przeczytaj też: Kopanie kryptowalut (Bitcoina) – na czym polega? Ile trwa i czy jest legalne?
Aave – zdecentralizowane pożyczki kryptowalutowe
Zdecentralizowane pożyczki oferują większe stopy zwrotu, niż pożyczki scentralizowane, dzięki zdecydowanie lepszym zabezpieczeniom oraz anonimowości. Aave, jeden z przodujących protokołów pożyczkowych obecnej ery kryptowalutowej, oznacza, iż dłużnicy muszą zaoferować wierzycielom więcej, niż wynosi suma pożyczana wkładana w konktrakt inteligentny.
Kontakt inteligentny bezpiecznie przechowuje zabezpieczenie w depozycie przez całą długość trwania pożyczki, zabezpieczając tym samym potrzebę zaufanego pośrednika. Perspektywa rozwoju rynku pożyczek i finansowych dźwigni kryptowalutowych to kwestia zdecydowanie warta uwagi, ponieważ tego typu rozwiązania mają potencjał stania się paliwem rakietowym dla całego świata kryptowalutowego w takim samym ujęciu, w jakim mnożnik kreacji pieniądza stał się dopalaczem klasycznej ekonomii i polityki monetarnej. Wierzyciel, którego pożyczka zostanie spłacona przez dłużnika, automatycznie dostaje wypłatę z kontraktu inteligentnego.
Aave oferuje 10% RRSO dla poszczególnych pożyczek na stablecoinach bez porzeby poznawania i weryfikacji klienta. Produkt finansowy kompletnie nieznany tradycyjnemu światu finansjery.
Przeczytaj też: Giełdy kryptowalut online w Polsce – zasady działania i weryfikacja
Handel kryptowalutami
Dostępność poszczególnych altcoinów różni się, w zależności od tego, którą platformę handlu kryptowalutami wybierzesz. Nie istnieje, póki co instytucja centralna albo standard separujący poszczególne altcoiny na wartościowe i kompletnie śmieciowe. Każda decyzja bazuje na wolności podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji upewnijcie się, że wybierzecie platformę handlu altcoinami godną zaufania i posiadającą na liście altcoiny, które są przedmiotem Waszego potencjalnego zainteresowania. Nie zapominam o dywersyfikowaniu oczywiście. Artykuł nie powinien doradzać strategii inwestycyjnej, ale z naszych doświadczeń, szeptem napisać możemy, iż dywersyfikacja bardzo rzadko szkodzi. Wraz z kapitalizacją wszystkich kryptowalut zbliżającą się do 2 bilionów dolarów, rynek kryptowalut staje się powoli coraz bardziej ciekawą alternatywą inwestycyjną dla największych i najbardziej zatwardziałych fanów choćby inwestowania w złoto lub inne kruszce.
Przeczytaj też: Day trading – jak krótkoterminowo handlować na giełdzie? Strategia i emocje tradera
UWAGA!
Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 2.01.2023 r. widnieje tam aż 49 firm.
Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).
Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.
nowy rok w krotce czas rozejrzec sie za inwestycja
Z drugiej strony altcoiny to kryptowaluty, które nie mają wspólnego efektu sieciowego i z tego powodu nie są tak często wymieniane. Jednak altcoiny oferują użytkownikom różne funkcje lub przypadki użycia do zbadania, choć nadal te funkcje są zbyt rozproszone pomiędzy różnymi monetami i są w powijakach..
mam wrażenie, że altcoiny to większa niepewność, ryzyko straty, trzeba tu jednak trochę zbadać wyniki w dłuższym okresie czasu i śledzić na bieżąco.